ASELSAN tarikatlara emanet.

1
463

 

Gezi süreci ve özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sayıları binlerle ifade edilen Türkiye vatandaşları farklı ülkelere yerleşti.

İş insanlarından genç kuşaklara, birçok kesimde ülkeyi terk etme arzusu, farklı yabancı basın kurumları aracılığıyla da zaman zaman gündeme geliyor.

Cumhurbaşkanlığı 2020 Programı’nda açıklanan verilere göre, 2018’de yurtdışına göç eden vatandaş sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 137 bin kişi oldu.

Cumhuriyet’in haberine göre Aselsan’daki tarikatçı kadrolaşmalar yüzünden ASELSAN’dan çok sayıda mühendis kaçarak Hollandalı bir şirketle anlaştı. İddianın sahibi CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun.

ASELSAN ve TAI’ye atanan yöneticilerin Hayra Davet Vakfı’ndan olduğunu söyleyen CHP’li Aygun, 100’ü aşkın mühendisin “Türkiye’den adeta kaçar gibi” Hollanda’daki bir firmaya transfer olduğunu belirtti. Aygun, insansız hava araçları gibi birimlerin başında olan 20’yi aşkın yöneticinin de ASELSAN’dan çıkarıldığını söyledi.

Aygun, stratejik kurumların “vakıf” adı altında örgütlenen yapılar ve tarikatlara teslim edildiğini söyledi. Aygun, “ASELSAN, TAI gibi kritik kurumlarımızda kadrolaşma başlamıştır. Bu kadrolaşmada Hayra Davet Vakfı kilit rol oynamaktadır” dedi.

Aygun, bütün isimlerin Hayra Davet Vakfı’nın sayfasında olduğunu, kurucu isimlerin de yer aldığını söyledi. ASELSAN, TAI ve TÜBİTAK SAGE’deki yapılanmadan bunalan çoğu çip uzmanı 100’ü aşkın mühendisin “Türkiye’den adeta kaçar gibi” Hollanda’daki ASML firmasına transfer olduklarına işaret eden Aygun, “Bu büyük beyin göçünün ardından geride kalan ekip de adım adım tasfiye edilmektedir. Nitekim ASELSAN’da yıllardır çalışan ve insansız hava araçları gibi birimlerin başında olduğu 20’yi aşkın yöneticinin çıkarılması büyük bir tehlikedir” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here