Bu da oldu: ABD lobicisi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çıktı

0
261

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski kampanya direktörü Paul Manafort’un lobicilik faaliyetlerine ilişkin dikkat çeken yeni belgeler ortaya çıktı.

Güçlü bir Ukraynalı politikacının, Paul Manafort tarafından kurulan Avrupa’daki gizli lobicilik kampanyasının para kasası olduğuna dair bazı emailler sızdırıldı.

Bu emaillerde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da lobiciler arasında olduğu belirtiliyor.

Organized Crime and Corruption Reporting Project’te yer alan makaleye göre, Türkiye’nin dışişleri bakanı Çavuşoğlu, bir zamanlar Manafort’un lobicisiydi.

Sızan e-postalara göre, Manafort tarafından kontrol edilen ve lobicilere ödeme yapmak için kullanılan hesaplarla yaklaşık 2 milyon Euro’luk kaynak aktarıldığı belirtiliyor.

Paul Manafort, Eylül 2018’de Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller ile anlaşmaya varmıştı.

“ABD’ye karşı gizli anlaşma yapmak” ve “adaleti engellemek için komplo kurmak” suçlarını kabul eden Manafort, itirafçı olmuştu.

Manafort’a yolsuzluk, banka usülsüzlüğü ve banka hesaplarını gizlemek dahil sekiz ayrı suçlama getirilmişti.

Bu, aynı zamanda ABD Adalet Bakanlığı’nın Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına yönelik soruşturmasında ilk adli duruşmaydı.

Bununla beraber suçlamalar, Manafort’un büyük ölçüde Trump kampanyasından önceki, Ukrayna’daki Rusya yanlısı siyasetçilere verdiği danışmanlık hizmetini hedef alıyordu.

Başkan Trump, Mueller soruşturmasını “cadı avı” diye niteleyerek ekibi ile Rusya arasında gizli bir işbirliği olmadığını savunmuştu.

KAYNAK: AHVAL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here