Uluslararası entelektüel camia Kürtlerle dayanışma kampanyası başlattı

0
206

 

Uluslararası entelektüel camia Kürtlerle dayanışma kampanyası başlattı

img

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara tepki gösteren dünyaca ünlü isimler, “Kürtlerin yanındayız” mesajıyla uluslararası dayanışma kampanyası başlattı.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını ateşkese rağmen sürdüren Türkiye’ye tepkiler büyürken, Kürtlerle dayanışma mesajları da gelmeye devam ediyor. 267 Kürt gazetecinin, ABD ve Avrupa Birliği’ne (AB) çağrıda bulunarak, özerk yönetimin tanınmasını ve Suriye barış sürecine Kürtlerin dahil edilmesini istemesi ardından Türkiye’nin saldırılarını “soykırım” olarak değerlendiren dünyaca ünlü sanatçı, yazar, bilim insanı, akademisyen ve aydınlar, Kürtlerle uluslararası dayanışma mesajı verdi.
DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLERDEN TEPKİ
Amerikalı-Ermeni ünlü şarkıcı Cher (Cherilyn Sarkisian): Ama duydum. 11 yaşımdan beri, kana susamış Türklerin yaklaşık 2 milyon Ermeni’yi işkence edip öldürdüğünü biliyorum. Türk askerleri hala kana susamışlar, şimdi Trump’ın nimetiyle Kürtlere soykırım yapacaklar.
Nobel barış ödüllü insan hakları savunucusu Şirin Ebadi: Rojava’da saldırıya uğrayanların sesi olmalıyız.
Game of Thrones oyuncusu Liam Cunningham: Türkiye’nin 1952’den beri NATO üyesi olduğunu unutmayalım. NATO Kürtleri bombalıyor.
Dünyaca ünlü oyuncu Robert De Niro: Bugün gangster olduğunu düşünen ama iyi bir gangster olamayan bir başkanımız (Trump) var. Gangsterlerin bile hırsızlar arasında bir onuru var. El sıkışırsın ve söz verirsin. Sahip olduğun tek şey sözündür. Onlar da senin sözüne güvenir, o kadar. Bu adam da durum böyle değil.
İsrailli Kürt sanatçı Hadasahh Yishurun: Kürdistan’ı, Rojava’yı destekliyorum. Uluslararası toplumun Hitler Erdoğan’ı, hemen şimdi tutuklamasını istiyorum. Çünkü o bizim Kürt erkek ve kız kardeşlerimizi öldürdü.
Juventus’un eski futbolcularından Claudio Marchisio: Anne Frank 1942 yılında tuttuğu günlüğünde ‘Dünyanın gitgide ıssız bir yere dönüştüğünü görüyorum; bir gün bizi de yok edecek olan fırtınanın yaklaştığını duyabiliyorum. Milyonların çektiği acıyı hissediyorum.’ demiş. Bugün, bundan tam 77 yıl sonra Türkiye, Suriye’deki Kürtleri bombalamaya başladı, kendimizi sorumlu hissetmeliyiz.
İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı, sosyal kuramcı ve aktivist David Harvey: Suriye’deki Kürt nüfusa yönelik Türk saldırısını protesto etmek için Ankara’daki Sosyoloji Buluşmaları’na katılımımı geri çekiyorum. Bu, uluslararası bir kınama gerektiren insanlığa karşı bir suçtur.
Uluslararası PEN Barış İçin Yazarlar Komitesi Başkanı Emmanuel Pierrat: Bir kez daha bütün tarafları gecikmeksizin Suriye’deki çatışmayı sonlandırmaya, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğüne saygının tesisini sağlamaya çağırıyoruz.
PEN Etiyopya Başkanı Solomon Hailemariam: Suriye’nin Kürt bölgelerinde olanlar insanlık dışı ve kabul edilemez bir durum. Dünya haksız ve adaletsiz. Bütün gücümüzle adaletsizliğe karşı savaşacağız.
PEN Almanya Başkan Yardımcısı Leander Sukov: Türk ordusunun bu bölgede yaşayan insanları terörize etmek için İslamcı güçler, DAİŞ ve benzeri diğer gruplarla el ele hareket ettiğini de görmüş bulunmaktayız.
PEN İsveç Cezaevindeki Yazarlarla Dayanışma Komitesi Başkanı Elisabeth Löfgren: Yüz binlerce insan yerinden edildi ve sayısız sivil insan öldürüldü. Bu büyük bir insan hakları felaketidir.
21 ÜLKEDEN 200 İSİM İMZA ATTI
Aralarında bilim insanı, yazar, akademisyenin de bulunduğu 21 ülkeden 200 isim, saldırılara karşı imza kampanyası başlattı. “Kürt halkı ve Kuzey Suriye’nin direnişte olan halkları ile dayanışıyoruz” başlıklı bildiriye imza atanlar arasında Noam Chomsky, David Harvey, Etienne Balibar, Vittorio Sergi, Janet Biehl ve Raul Zibechi gibi isimler yer aldı.
‘SAVAŞ KARŞITI SANATÇILAR’
Aralarında Jülide Kural, Deniz Türkali, Suavi, Ferhat Tunç ve Aynur Doğan gibi isimlerin de yer aldığı “Savaş Karşıtı Sanatçılar”, “Savaşı durdurun” başlıklı bir imza kampanyası başlattı. Kürtçe ve Türkçe olarak yayımlanan bildiride, “Barış ortamında; kardeşliğin, paylaşımın, demokrasinin hakim olduğu bir yaşam istiyoruz. Artık yeter! Ölüm görmek acı çekmek istemiyoruz. Savaşa yalana, talana hayır!” ifadelerine yer verildi.
KÜRT SANATÇILARDAN KAMPANYA
Saldırıların başlamasıyla konserlerini iptal ederek, Türkiye’den gelen davetleri kabul etmeyen sanatçılar, Kürt ulusal birliğinin sağlanması için bir araya geldi. Ortak klipler hazırlayan ve sözlerini söyleyen sanatçılar, saldırılara karşı dünyadaki tüm sanatçıları da Kürtlerin yanında olmaya çağırdı.
Konserlerini iptal ederek, kampanyaya katılan sanatçıların tepkileri şöyle:
Rojhilatlı dünyaca ünlü müzisyen Şehram Nazeri: Bu şartlarda şarkı söyleyemem.
Emmy ödüllü dünyaca ünlü Kürt müzisyen Kayhan Kalhor: Zorbalık, zulüm ve bir halkın yok edilmesine karşı hiçbir zaman sessiz kalınamaz. Silahım olan müziğim bu gecelerde Rojava’ya göre ayarlanıyor ve elim, silahım olan müziğimin tetiğindedir. Ağır gece ve gündüzler geçiyor. Biz Kürtler olarak direnerek işgali durdurabiliriz. Kürt olarak da gücümüz buna yetiyor.
Ünlü Kürt sanatçı Ciwan Haco: Birlikte milyonlarca hayatı kurtarabiliriz. Bu soykırımın devam etmesine izin vermeyin. İşgali durdurun.
Rojhilatlı eski peşmerge ses sanatçısı Helly Luv: Bugün Rojava Kürdistanı’nda yaşanan trajediden dolayı kelimeler boğazımda düğümlendi. Yıllardır DAİŞ ve radikal örgütlere karşı savaşan Kürtler, bugün dünya tarafından yalnız bırakıldılar.
Sanatçı Nizamettin Arıç: Birlik olmamamızda biz sanatçılar ve aydınların da hataları var. Biz de hatalıyız. O nedenle milletimiz için, özelde de Rojavayê Kurdistan için ortak eylemler yapmalıyız.
Sanatçı Şivan Perwer: Yeter ulan yeter. Ne yaptık size ulan ne yaptık size bize bu kadar saldırıyorsunuz. Bu kadar bize düşmansınız. Yazık değil mi? İnsanlıktan çıkmışsınız siz. Irkçılar, zalimler. Bırakmayacağız size ulan, direneceğiz. En son kalan kişiye kadar direneceğiz. Kürdistan’ı size bırakmayacağız.
Sanatçı Bermal Çem: Kuzey-Doğu Suriye, bir soykırım saldırısıyla karşı karşıya. Maalesef bugün Bakurê Kurdistan’da yeterli bir tepki yok. Nerede olursa olsun Kürtlerin bu soykırım saldırılarına karşı sesini yükseltmesi, kazanım ve değerlerini korumak ve savunmak için ayağa kalkması gerekir.
Ünlü tiyatro yönetmeni Şebnem Yusifî: Bu süreçte Kürt sanatçılar olarak Rojava halkının sesini duyurabilmeliyiz.
Kaynak:mezopotamyaajans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here