Uluslararası Af Örgütü Türkiye ile ilgili raporunu açıkladı

0
250

 

Uluslararası Af Örgütü; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen askeri harekatta birçok sivilin öldürüldüğünü belirterek, savaş suçu işlendiğini açıkladı.

Örgüt 12 ila 16 Ekim tarihleri ​​arasında aralarında tıbbi ve kurtarma görevlileri, yerinden edilmiş siviller, gazeteciler, yerel ve uluslararası insani yardım görevlileri bulunduğu 17 tanıkla konuştu, ayrıca video kayıtlarını ve tıbbi raporları analiz etti.

Raporda; “Toplanan bilgiler, Türkiye’de ve müttefiki Suriyeli silahlı grupların gerçekleştirdiği bir evde, bir fırında ve bir okulda yapılan saldırılar da dahil olmak üzere, yerleşim bölgelerinde ayrım gözetmeyen saldırılara dair kanıtlar sunmaktadır” denildi. Ayrıca, Suriyeli Kürt siyasetçi Hevrin Khalaf’ın, Türkiye’nin desteklediği Ahrar Al-Sharqiya’nın üyeleri tarafından soğukkanlılıkla öldürülmesinin korkunç ayrıntıları da hatırlatıldı.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Kuzeydoğu Suriye’ye yapılan Türk askeri saldırısı, bir kez daha evlerinden kaçmaya zorlanan Suriyeli sivillerin hayatlarına büyük zarar verdi. Türk askeri kuvvetleri ve müttefikleri, sivilleri öldürdü, sivil yerleşim yerlerine ölümcül saldırılar düzenledi.”

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo da raporda Türkiye’nin desteklediği, silah verdiği ve yönlendirdiği Suriye silahlı gruplarının eylemlerinden sorumlu olduğunu belirtti. Naidoo “Türkiye şimdiye kadar bu silahlı gruplara Afrin ve başka yerlerde ciddi ihlallerde bulundukları halde destek verdi. Türkiye’yi tekrar ihlali durdurmaya, failleri hesap vermeye ve kontrol altında yaşayan sivilleri korumaya çağırıyoruz. Türkiye, savaş suçlarının sorumluluğundan kaçamaz” dedi.

Raporda; Kürt liderliğindeki yönetimin kuzeydoğu Suriye’deki sağlık otoritesinin 17 Ekim’de yaptığı açıklamada, saldırının başlamasından bu yana Suriye’de 18 çocuk olmak üzere en az 218 sivilin öldürüldüğünü söylediği de aktarıldı.

Türk makamlarına göre ise, Suriye’deki Kürt kuvvetlerine atfedilen saldırılar sonucu Türkiye’de 15 Ekim’e kadar 18 sivil öldü ve 150’si yaralandı. Af Örgütü “Eğer Kürt kuvvetleri, Türkiye’deki sivil bölgelere patlayıcılar attıysa bu insancıl hukuku ihlal etmek demektir, bu tür yasadışı saldırıları derhal durdurmalılar” çağrısını yaptı.

Raporda tanıklıklar da yer alıyor.

Bunlardan biri Kürt Kızılay’ına mensup bir çalışanın tanıklığı. Tanık, 12 Ekim’de sabah saat 7’de, sivillerin yerlerinden ettiği Salhiye’deki bir okula yakın bir yerde bulunan iki mühimmatın enkazından nasıl ceset çektiğini anlatıyor:

“Her şey çok hızlı oldu. Toplamda iki çocuk dahil olmak üzere altı kişi yaralandı, dört kişi öldü. Cesetleri kapkara olduğu için erkek mi kız mı olduğunu söyleyemem. Kömüre dönmüşlerdi. Öldürülen diğer iki kişi yaşlı adamlardı, 50 yaşından büyük görünüyorlardı. Dürüst olmak gerekirse, hala şoktayım.”

Başka bir Kürt Kızılay’ı çalışanı ise Uluslararası Af Örgütü’ne 11 yaş ve 15 yaşındaki iki kızkardeşin El-Salah Camii yakınında evlerinin dışında oynarken nasıl yaralandıklarını anlattı:

“Çocuk göğsünde yaralanmıştı. Yarası korkunçtu. Açık bir yarası vardı… ve nefes alamıyordu. Sanki bir şarapnel parçası göğsünü açmış gibi görünüyordu. Çocuk daha sonra yaralarından dolayı öldü. Kız kardeşi de saldırı sırasında şarapnel tarafından vurulmuştu ve doktorlar bacağının bir kısmını dizin altından kesmek zorunda kaldılar.”

Kurtarma görevlisi, civarda hiçbir yerde askeri üs veya kontrol noktası olmadığını söyledi.

Bağımsız uluslararası gözlemcilere göre 13 Ekim’de meydana gelen ayrı bir olayda, Türk hava saldırısı aralarında gazetecilerin de olduğu sivil bir konvoyu hedef aldı. Kürt Kızılay’ına göre, olayda bir gazeteci de dahil olmak üzere altı sivil öldürüldü ve 59 kişi yaralandı. Olay yerinde bulunan ve saldırıya tanık olan bir gazeteci, bunu “mutlak bir katliam” olarak nitelendirdi. Konvoyun yaklaşık 400 sivil araçtan oluştuğunu ve hiçbir savaşçının bulunmadığını, yalnızca konvoyu koruyan bir avuç silahlı muhafız olduğunu söyledi.

ABD’nin Türkiye’nin en büyük silah ihracatçısı olduğu belirtilen raporda; diğer tedarikçilerin de İtalya, Almanya, Brezilya ve Hindistan olduğu belirtilerek “Uluslararası Af Örgütü, devletlere, Türkiye’ye ve diğer taraflara Suriye’deki çatışmaya karşı silah transferlerini derhal askıya alma çağrısında bulunuyor” denildi.

Uluslararası Af Örgütü raporunda Hevrin Khalaf’ın öldürülmesine ilişkin detaylar da yer aldı:

“Arabasından sürüklerdi, dövüldü ve Ahrar el-Sharqiya’dan savaşçılar tarafından soğukkanlılıkla öldürüldü.”

Khalaf’ın kafasına, yüzüne, sırtına ateş edildiği, bacaklarında, yüzünde, kafatasında kırıklar olduğu, kafa derisinin koptuğu şeklindeki otopsi raporunun bulguları raporda not edildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, Khalaf’ın öldürülmesine ilişkin değerlendirmesinde “Savunmasız insanları soğukkanlılıkla öldürmek son derece anlaşılmaz ve açık bir savaş suçudur” dedi.

Kuzey Suriye’de yerinden edilen 100 bin kişinin yeterli miktarda gıda, temiz su ve tıbbi malzemeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekilen raporda; “Yerinden edilenlerin birçoğunun gidecek hiçbir yeri yok, açıkta, bahçelerde ve sokaklarda uyuyorlar. Bazıları okullara sığındı” ifadeleri de yer aldı.

 

 

Kaynak: ahvalnews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here