Brexit: İngiltere Parlamentosu yeniden erteleme istedi

0
131

 

37 yıl sonra ilk kez Cumartesi günü toplanan İngiltere Parlamentosu, 306’ya karşı 322 oyla kabul ettiği önergeyle fiilen, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit) bir kez daha ertelenmesini istedi. Böylece Başbakan Boris Johnson’ın AB’yle vardığı Brexit Anlaşması’nın bugün Parlamento’da oylanması engellendi. Oylamanın Pazartesi günü yapılacağı açıklandı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den ihraç edilen milletvekillerinden Oliver Letwin’in önergesi, Başbakan Boris Johnson’ın AB’yle vardığı anlaşmanın, uygulanmasına yönelik ilgili tüm yasa tasarıları Parlamento’dan geçmesine dek oylanmamasını öngörüyordu.

Böylece İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşma olmadan ayrılmasının önlenmesi amaçlanıyor.

Tercihi kritik önem taşıyan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi de, Oliver Letwin’in önergesine destek verdi.

Başbakan Johnson ise oylama sonrası AB’yle Brexit’in ertelenmesine yönelik bir pazarlık yapmayacağını ve hiçbir yasanın kendisini buna zorlamadığını söyledi.

Oysa Johnson’ın daha önce kabul edilen bir yasa uyarınca, anlaşma bugün onaylanmazsa veya İngiltere Parlamentosu ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına onay vermezse, birlikten Brexit’in en az 31 Ocak’a kadar ertelenmesini talep etmesi gerekiyor.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan üst düzey AB yetkilileri, Johnson’ın erteleme talebini içeren mektubunu göndermesi halinde, AB’nin Brexit’i yine erteleyeceğini söyledi.

İngiltere dışındaki 27 AB ülkesinin büyükelçileri Pazar günü bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirecek.

İngiliz hükümeti ise İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den ayrılmasına olanak sağlayacağını söylediği yasa tasarısını Pazartesi günü Parlamento’ya sunacağını açıkladı.

Başbakan Johnson, milletvekillerine iki seçenek sunduğunu, bunların da AB’yle vardığı anlaşmayı onaylamaları ya da İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması olduğunu söyledi.

İngiltere ParlamentosuTelif hakkıAFP
Image captionİngiltere Parlamentosu

Corbyn’den Johnson’a: Kararını gözden geçir

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise Parlamento’daki oylama sonrası Johnsan’a son kararını gözden geçirme çağrısı yaptı.

Jeremy CorbynTelif hakkıREUTERS
Image captionJeremy Corbyn

Corbyn, “Başbakan yasaya uymalı. Artık İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması tehdidiyle, kendi anlaşmasına destek için milletvekillerine şantaj yapamaz” dedi.

Fransa: Brexit’in yeniden ertelenmesi kimsenin çıkarına değil

AB’den yapılan açıklamada ise İngiltere’nin Brüksel’i bundan sonra atacağı adımlarla ilgili olarak bilgilendirmesi gerektiği vurgulandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden yapılan açıklamada ise “Brexit’in yeniden ertelenmesi kimsenin çıkarına değildir” denildi.

Birleşik Krallık ve AB bayraklarıTelif hakkıGETTY IMAGES
Image captionBirleşik Krallık ve AB bayrakları

23 Haziran 2016’da yapılan referandumdan yüzde 52 oyla Brexit kararı çıkmıştı.

İngiltere Parlamentosu daha önce Brexit Anlaşması’nı 3 kez reddetmişti.

Londra'daki yürüyüşe katılanlar
Image captionLondra’daki yürüyüşe katılanlar

Londra’da on binlerce kişi yeni referendum talebiyle yürüdü

Öte yandan, İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişi, herhangi bir Brexit anlaşmasının onaylanmadan önce referandumda oylanması talebiyle bir yürüyüş düzenledi.

Göstericiler, İngiltere Parlamentosu’nun bugünkü kararını ise sevinçle karşıladı.

Londra'daki yürüyüşe katılanlar arasında İngiliz aktör Sir Patrick Stewart da varTelif hakkıPA
Image captionLondra’daki yürüyüşe katılanlar arasında İngiliz aktör Sir Patrick Stewart da var

Organizatörler yürüyüşe katılanlardan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve AB liderleriyle, İngiltere ve Avrupa Parlamentoları üyelerine hitaben yazılan bir mektubu imzalamalarını istedi.

Mektupta, “Brexit sürecinin tamamlanması sürecinin kontrolüne” izin verilmesi talep ediliyor.

Brexit destekçileri de bugün Manchester’da bir yürüyüş düzenledi.

 

 

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here