Türkiye’ye yönelik ABD yaptırımları geliyor

1
260

ABD de Cumhuriyeçi Senatör Lindsey Graham, Suriye operasyonu nedeniyle Türkiye’ye sert yaptırımlar öngören tasarıyı hazırladığını duyurdu.

 

Cumhuriyetçi Lindsey Graham’ın Demokrat senatör Chris Van Hollen’la birlikte hazırladığı tasarı, bizzat Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcılarının mal varlığına yaptırım öngörüyor.

Yaptırım kapsamında Erdoğan’ın tüm mal varlığının tespiti de maddeler arasında. Benzer şekilde Graham’ın tasarısı, Türkiye’nin lider kadrosuna ABD’ye girişi yasaklayan ‘vize engeli’ getirilmesini talep ediyor.
Tasarının ülke ekonomisine bakan kısmında, Türk savunma ve enerji sektörlerine ciddi engellemeler öngörülüyor. S-400 meselesinde F-35’lere engel gelmişti, bu tasarıyla TSK’ye tüm silah, havacılık materyalleri ve otomotiv malzemelerinin satışının durdurulması isteniyor.
Satış durdurulmasından da öte, Graham’ın tasarısında Türkiye ile bu alanlarda ticaret yapan kişi ya da kurumların da yaptırım kapsamına alınması talep ediliyor.

ABD’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörlerin Türkiye’nin Suriye’den çıkmaması halinde geniş çaplı yaptırımlar önerdiği bildirildi.

 

‘GÜÇLÜ DESTEK BEKLİYORUM’

Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Senatör Chris van Hollen ile Türkiye’ye yönelik ciddi yaptırımlar konusunda iki taraflı bir anlaşmaya varmış olmaktan mutluyum. Yönetim, Türkiye’ye karşı hareket etmeyi reddederken, iki taraflı güçlü bir destek bekliyorum” dedi.

Listede Türkiye’yle askeri işbirliği ve enerji işbirliğinin kısıtlanmasıyla birlikte, üst düzey isimlerin mal varlıklarına dair tedbirler bulunuyor.

ABD Senatosu’nun büyük bölümünün yaptırımları destekleyeceği öne sürülüyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here