ABD’nin beşinci nesil savaş uçağını F-35’lerin Polonya’ya satışına ABD’den onay çıktı.

1
90

 

ABD ile Ankara arasında yaşanan S-400 krizinin ardından Türkiye yaptırım kapsamında F-35 programından çıkarılmıştı. ABD’nin beşinci nesil savaş uçağını almak için sırada bekleyen ülkelerden Polonya harekete geçmiş ve Türkiye’nin aldığı F-35’lere talip olduğunu açıklamıştı. Türkiye’ye verilmeyen F-35’lerin Polonya’ya satışına ABD’den onay çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre ABD, 11 Eylül’de yaklaşık 6.5 milyar dolar tutarındaki 32 adet F-35 savaş uçağının Polonya’ya satışına onay verdi. ABD’nin Polonya’ya sattığı F-35’lerin Rusya’ya da bir yanıt olma niteliği taşıdığı belirtiliyor. Polonya, F-35’leri envanterindeki Rus Su-22 ve MiG-29 filolarının yerine koymayı planlıyor. Bu satışla Avrupa’da Rusya sınırında ABD menşeili silah sistemleri artmış olacak.

Türkiye, F-35 programından çıkarıldıklarına dair kendilerine resmî olarak bildirim yapılmadığını savunuyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Programdan çıkarıldığımıza dair resmî bildirim yapılmadı” demişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye her türlü yaptırımın halen masada olduğunu söyledi. Cooper, “Yaptırım dayatılması konusunda henüz düzlüğe çıkmadılar. Bu mesele hâlâ oyuna dahil” ifadesini kullandı. Cooper, “Kendisine yakın düzeydeki bir hasımından askerî donanım alıp almamak gerektiğini ABD’nin diğer ortaklarına gösterme adına Türkiye ilginç bir vaka” dedi.

 

Kaynak: ahval

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here