AVRUPA BİRLİĞİ DIŞİŞLER BAKANLARI HELSİNKİ’DE

0
182

AVRUPA BİRLİĞİ DIŞİŞLER BAKANLARI HELSİNKİ’DE

Abdullah Dalkiliç/Helsinki
dalkilic7@yahoo.com

AB dönem başkanlığında aktif bir dönem geçiren Finlandiya, bu günlerde AB dış işleri bakanları gayri resmi toplantısına ev sahipliği yapıyor.

Toplantının ana gündem maddelerini; Hybrid problemi, dijital ve siber saldırıları başta olmak üzere Balkan Ülkeleri ile iş birliği ve insan hakları sorunları oluşturdu. Bu çerçevede dünyanın birçok yerinden insan hakları savunucuları Helsinki’ye davet edildi.

Dış İşleri Bakanı Pekka Haavisto, AB içerisinde mevcut sorunlara çözüm, başta İngiltere’nin birlikten ayrılma prosedürü olmak üzere Brexit meselesini görüşeceklerini söyledi.

Haavisto AB, Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgelerinde birliği ilgilendiren konularda çözüm adına görüş alışverişlerinde bulunacaklarını dile getirdi.

Brexit tartışmalarının Finlandiya’nın dönem başkanlığına denk gelmesi, Finlandiya’ya ayrı bir yükümlülük getirdi hiç şüphesiz.

Finlandiya Dış İşleri Bakanı Pekka Haavisto’nun gündem maddelerinin çoğunluğunu Brexit meselesine ayırması, son hafta İngiltere’deki Boris Johnson hükümetinin meclisteki çalışmalarının tatil edilmesi ile ilgili olabilir.

Zira Avrupa Birliği üyelerinin, Eylül ayı sonuna kadar, İngiltere’nin anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak ayrılması konusunda bir görüş birliğine varması gerekiyor.

Peki İngiltere’nin anlaşmazlık neticesinde ayrılması birlik için ne anlam ifade ediyor?

İngiltere’nin birlikten çıkması demek, A dan Z ye İngiltere ve AB arası giriş çıkış yapacak olan malların tek tek gümrük vergisine tabi tutulması anlamına geliyor. Bu, adaya giriş yapacak olan yüz binlerce tırdaki milyonlarca farklı kalem malın gümrükleme ve vergilendirme işlemine tabi olması anlamına geliyor ki gerçekten içinden çıkılması çok zor bir durum.

Balıkçılar avlanırken sınırlarının neresi olduğunu bilmeleri gerekiyor. Avrupa’da yaşayan ve karşılıklı on milyarlarca euro değerinde yatırımlar yapan büyük firmalar söz konusu. Bu firmaların olası zararlarının kimler tarafından karşılanacağı sorusu ortada. AB, İngiltere’den 59 milyar dolar tazminat talep ediyor.

Ayrıca para transferlerinin IBAN hesapları üzerinden antlaşması bulunmayan gümrüklü bir ülkeye nasıl yapılacağı, yüzbinlerce ürünün nasıl ve ne şekilde hesaplanacağı gibi konular anlaşmazlıkların en vahim sonucunu olarak karşımıza çıkacak.

Ayrıca ve en önemlisi problemli alanlardan biri İngiltere’nin yakın komşusu İrlanda. İrlanda sınır ticaretlerinde milyarlarca avro değerinde mal giriş çıkış meselesini nasıl halledeceğini hala bilmiyor. Ayrıca Avrupa’da ev sahibi olarak yaşayan İngiliz vatandaşların, İngiltere’de ev ve iş sahibi olan Avrupa vatandaşların durumları da tam bir muamma.

Hal böyle iken,AB Amazonlarda yanan ormanlara müdahale konuşuluyor olması düşündürücü geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here