AB Dönem Başkanlığı Finlandiya’nın

0
122

-Abdullah DALKILIÇ-

Finlandiya 1 Temmuz 2019 Avrupa birliği dönem başkanlığını devr aldıktan sonra ,birlik iç̧erişinde etkili olma yolunda çeşitli toplantılar düzenliyor.

Fin devletinin birlik iç̧erişinde Avrupa birliğini ilgilendiren ve alınmış kararlara ve görüş birliğine son derece dikkat etmekle beraber ,kendi önerilerinin birlik içerisinde kabul edilmesine de son derece katkılı ve etkili olmasına da dikkat ediyor.


Uluslararası platformlarda , birleşmiş milletler platformunda , global sorunlara çözüm üretmede , Finn devletinin itibarı yüksek komiserleri aracılığı ile , insan hakları , sorunlu olan ülkeler ve savaş̧ bölgelerinde kalıcı çözüm, özellikle mülteci sorununa dikkat çekmeye çalışıyor.

Finlandiya Elç̧ilerinin aynı zamanda tüm dünyada etkili ve başarılı olmalarına ve Avrupa birliği içerisinde Finlandiyanın etkisini göstermeye önem veriyor.

Bu çerçevede 19/22 Ağustos tarihleri arkasında Finlandiyanın başkenti Helsinki merkezinde daha önceleri tramvay tamirhanesi olarak kullanılmış son derece mütevazi ve doğal bir ortamda yıllık dış misyonları büyükelçilikler toplantısı düzenlendi.

Devlet bakanı Mattı Anttonenin yaptığı açılışa ,Finlandiya Cumhurbaş̧kanı Sauli Niinisto başta olmak üzere Hükümetten Baş̧bakan Antti Rinne, Dış işleri bakanı Pekka Haavisto , Dış ticaret bakanı Ville Skinnarı ve kuzey ülkelerinden sorumlu bakan Thomas Blomqwist katıldılar,ve birer konuş̧ma yaptılar.

Finn Baş̧bakan Antti Rinne yaptığı basın toplantısında , özellikle dünyada mevcut durumda olan sorunların çözüme kavuşmak için gerekli katkılar sağlamak gerekiyor vurgusunu yaptı, Global ısınma, insan hakları ve göç meselesinde kalıcı çözümler üretmek gerektiğini söyledi.

Baş̧bakan Rinne, bir soru üzerine Avrupa’ya göç ve iltica etmek isteyen ve Akdeniz’de mahsur kalmış , ve Italya hükumetinin kabul etmediğ̆ı çaresiz yüz kadar göçmen ile ilgili olarak “maalesef AB ülkelerinden sadece 11 tanesi bu konuyla ilgilendi , Finlandiya olarak biz ise en azından çocukların kurtarılmasından yana bir tavır koyduk , yeterli desteği bulamadık “ dedi. Ve AB de bir köklü çözümler bulmak gerekiyor” vurgusunu yaptı.

Finli Baş̧bakan Antti Rinne, “ Türkiye’nin Suriye’den Avrupa Birliğ̆ine yasa dışı yollarla geçmek isteyen özellikle Suriyeli göçmenler ile ilgili yaptığı açıklamada ise , Türkiye’nin anlaşmaya sadık kaldığını ve herhangi bir değişikliğinin olmadığını söyledi.

Dış iş̧leri bakan Pekka Haavisto ise, yaptığı basın açıklamasında , Afrika ülkeleri ile ilgili bir takım çalışmalar yaptıklarını , Sudan’a gittiğini, Sudan da ülkenin demokratik olarak ileri gitmesini sağ̆lamaya , insan hakları ile ilgili tüm Afrika’ya katkı sağ̆lamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Fin dış işleri bakanı Haavisto’ya , Türkiye’de olan biten insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak sorulan bir soru üzerine

Bakan Haavisto, “ Sudan’da Türk dış iş̧leri bakanı ile görüştüm , Finlandiya ile Türkiye arasındaki meseleleri konuştuk, Türkiye ile aramızdaki ilişkilerimiz iyi gidiyor, zira biz Türkiye ile birleşmiş milletlerde de birlikte hareket ediyoruz, ancak tabiiki aynı zamanda Türkiye’de insan hakları ile alakalı olarak , insan hakları savunuculuğunu yapmamız gerekiyor “ dedi.

Bakan Haavisto, ‘ aynı zamanda kişisel olarak ,Avrupa birliği ve Türkiye ilişkilerinin yakınlaşması gerektiğini ümit ediyorum’ dedi.

Haavisto, ‘Türkiye’nin Avrupa Birliğ̆ine katılımı devam etmesi ve Türkiye’nin Avrupa’ya yakınlaşmasını engelleyici tabiiki çeşitli aksilikler de olduğ̆u için , Türkiye ile Avrupa birliği arasında olumsuz gelişmeler meydana geldi “ dedi.

Finlandiya devlet politikası son yıllarda , yenilene bilinir enerji üzerinde, özellikle de dijitalleşme ve innivasyonu , birinci gündem maddesi olarak Meclis’te hükümetin birinci derecede geliş̧tirmesi konusu olarak aktif tutuyor, yurtdışından bu yollarla yatırım, ve iş olanaklarına imkan sağlıyor.

– Abdullah DALKILIÇ –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here