Yusuf Bilge Tunç Nerede?

0
250

Bu haber yazısı Betül Alpagu tarafından kaleme alınmıştır.

Yusuf Bilge Tunç Nerede?
Yusuf Bilge Tunç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Üniversiteyi bitirdikten sonra Savunma Sanayi Müsteşarlığında uzman olarak göreve başladı. Yaklaşık on yıllık uzmanlığın ardından 15 Temmuz sözde darbesi sonrası KHK ile görevinden ihraç edildi. 2017 yılının Nisan ayında kendisini gözaltına almak için evine gelen polis ekibi evde arama yaptı. Gözaltında sürecinde yaşanan can sıkıcı durumlara maruz kalmamak ve ailesinin geçimini sağlayabilmek amacıyla, polise teslim olmama kararı aldı. Bu dönemde , ortadan kaybolduğu 6 Ağustos 2019 Salı gününe kadar ailesinin geçimini sürdürebilmek için çalışan Tunç, ambalaj ürünü satışı yaptı. Hayatı boyunca dikkat ettiği gibi bu sıkıntılı süreçte dahi başkalarının hakkını yememe hassasiyetini özenle devam ettirdi. Ailesinin ifadesiyle Yusuf Bey’in hayat felsefesi tam olarak şu:
“Kötülüğe kötülük her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin işidir.”
Yusuf Bilge Tunç, güler yüzlü , hiçkimsenin hakkına girmeyen, birçok iyiliği ile insanların karakter yönüyle örnek alabileceği bir şahsiyete sahip biri olarak tanınıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığında görev yaptığı yıllar boyunca yıl sonu planlamalarından yüksek puanlar alan Yusuf Bey, iş ahlakı ve etrafındaki herkesle olan sağlam iletişimi yönüyle hep takdir toplamış . Uzmanlık alanındaki başarısı ve yardımseverliği ile her zaman sevilen, güvenilen bir isim olarak tanınmış, çalışkanlığı ve tevazusu ile kalpleri kazanmış . İnsanlara hiçbir zaman eleştirel yaklaşmadığı ifade edilen Tunç, aile sorumlulukları yönüyle de oldukça ideal bir yaşantı sürüyordu. Üç çocuk babası olan Yusuf Bey, çocuklarıyla olan güzel iletişimi, anne ve babasına saygısı ile sevilen bir karakter. Yakınlarının ifadesine göre evden çıkış ve eve dönüş saatleri hususunda oldukça hassas olan, söz verdiği saatte dönmeye riayet eden Tunç, 6 Ağustos 2019 günü sabah her zamanki gibi işe diye evden çıktı ve akşam eve dönmedi. Yusuf Bey’in başına bir kaza gelmiş olabileceğini düşünerek polise başvuran aile, emniyet ya da hastanede de Tunç’a ulaşamadı. Yusuf Bey’in erkek kardeşi , onun çalışırken kullandığı arabayı Ankara’da Gimat alışveriş merkezinin önünde park halinde buldu. Aile hemen polise haber verdi, olay yerine gelen, dakikalarca araçlarından inmeyen ve sonrasında olay yeri incelemesi yapmayan polisin sarf ettiği cümleler oldukça ilginç:
“Arabayı bırakmış kaçmıştır, burada pusuda bekleyin; gelir.”
Polis, ailenin durumu anlamlandıramayıp soru sorması üzerine:
“Ben 25 yıllık polis memuruyum, işimi bana öğretmeyin.” şeklinde bir çıkış yaparak daha da akıl almaz bir duruma imza atmış.
Daha sonra aile yanlarına insan hakları derneğinin avukatını da alarak hazırlanan tutanağı imzalayıp arabayı teslim almış. İnsan hakları savunucusu ve milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu durum karşısında:
“ İnanılmaz işler oluyor, polisin görevi yorum yapmak mı?” cümleleri ile tepkisini ifade etti. Emniyet genel müdürlüğüne, jandarmaya ,savcılığa ve insan hakları derneklerine başvuruda bulunan aile, ulusal ve uluslararası anlamda bütün haklarını kullanmayı ve bu büyük insan hakları ihlalinden herkesi haberdar etmeyi planlıyor . Daha önceki benzer ortadan kaybolma hadiselerinden yola çıkan yakınları, Yusuf Bey’in kaçırıldığı endişesini taşıyor ve güvenlik güçlerinden gerekenin yapılmasını bekliyor. Yusuf Bey’in en büyüğü on yaşında üç evladı var. İki yaşındaki kızı bile babasının bir müddettir ortada olmadığının farkında; çocuklar devamlı annelerine babalarının nerede olduğunu soruyor. Sağlık sorunları yaşayan kardeşi, bu üzücü olaylar sonrasında daha zor zamanlar geçiriyor. Çocukları,eşi, anne, babası ve kardeşleri oldukça belirsiz ve zor bir dönem yaşıyor .
Ülkesini çok seven, hayatının ve mesleğinin hiçbir döneminde en küçük bir hukuksuzluğa yönelmemiş olan Yusuf Bilge Tunç nerede? Bir insanın hangi suça sahip olursa olsun devlet tarafından ortadan kaybedilmiş olması hangi akıl, hangi vicdan ve hangi hukuk ile izah edilebilir?
Çocuklara ve aileye yaşatılan travma nasıl bir çözümle telafi edilebilir?
Devlet tüm kurumlarıyla vatandaşlarının can güvenliğinden sorumlu değil midir?
Betül Alpagu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here