Hizmet Hareketi neden kendisine bu kötülüğü yapıyor? | FUAT BARAN

1
850

Rahmetli dedem hep söylediği bir söz vardı.

“Kişinin kendisine verdiği zararı kimse veremez.”

Hizmet Hareketi’nin kendi mensuplarının harekete verdiği zararı da kimse vermedi.

Şu karanlık süreçte o kadar çok stratejik, söylemsel, eylemsel hatalar ve yanlışları yaptı ve yapmaya devam ediyor ki, bu eylemlerin harekete verdiği zararı, ne Erdoğan, ne de havuz medyası vermedi.

Son günlerde yine böyle bir zarar verme ve adeta hareketin kendi kendisini gaz odasına sokma adına yaptığı bir eyleme daha şahit olduk.

Hareketin liderin sayın Fethullah Gülen, bir bardak çaydan bir yudum içiyor ve geri kalanını, “Enes Kanter’e verin” diyor ve bu video hem hareketin mensupları tarafından sosyal medyada paylaşılıyor, hem de bu video bizzat Enes Kanter tarafından paylaşılıyor.

Bu olayın olduğu video canlı yayınlanan periscope yayınında gerçekleşti.

Yayını izleyemeyenler de, sonradan Hem Enes Kanter hem de diğer hareket mensupları tarafında sosyal medya hesaplarından bu bölümü paylaştılar ve yayıldı.

Bu olay üzerinden yeniden hareketin bir kult olduğu ve bu şekilde olan bir yapının dünyaya ne demokrasi ne de özgürlük vaadedeciği tartışmaları başladı.

Bu konu üzerinden bir kaç eleştirimi sizlerle paylaşmak isterim.

1- Özellikle süreç ile daha da mercek altında olan hareket, neden özellikle Gülen’in canlı yayınları hakkında bir çalışması var mıdır?

2- Bu kadar mercek altında olan bir hareket, neden bir danışmanlık hizmeti almaz ve kendi hakkında olumsuzluklara sebebiyet verecek konular hakkında dünyayı bilen insanlardan bir eylem ve danışmanlık hizmeti talep etmez?

3- Hareket bir kult olmadığını idda edip bunu ispat etmeye çalışırken, Gülen tarafından bir yudum alınan çayın Enes Kanter gibi dünyaca tanınan birisine verilmesinin, dünyada hareketin nasıl bir konuma sokacağını düşünemiyor mu?

4- Enes Kanter’e bu konularda uyarılarda bulunacak, kendisini zor duruma düşürecek konularda neden profesyonel bir danışmanlık hizmeti alması teşviki yapılmaz?

5- Sizin fikri ve kalbi hayatınızda nerede olursa olsun, günümüz dünyasında, bir kişinin içtiği çayı NBA’de oynayan bir basketbolcuya verilmesini canlı yayınlamak, sonrasında bunun bir meziyetmiş gibi yayılması hangi stratejik aklın ürünü olduğunu cidden merak ediyorum. Böyle bir görüntüyü dünyadaki insanlara nasıl anlatabilirsiniz.

6- Bu görüntüyü vererek, nasıl bir kazanımda bulundunuz, ne yararı oldu harekete ve hareket mensuplarına.

7- Bu görüntüyü vererek dünyadaki imajınızın nasıl bir hale geleceğini düşünemiyor musunuz.

 

FUAT BARAN

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here