Mustafa YILMAZ Nerede? -2-

0
453

Mustafa YILMAZ Nerede? haber dizisinin 2.Bölümüdür.
Bu yazı Betül ALPAGU tarafından hazırlanmıştır.

Üzerinde durulması gereken önemli bir nokta da şu ki: Polisin ilk gösterdiği kayıtta Mustafa Yılmaz’ın metronun içindeki görüntüleri yok ve diğer görüntüler kesik . Yani; Sümeyye Hanım, metroya binerken kaydedilen görüntünün bir gün öncesine ait olduğunu düşünüyor çünkü kaydın hiçbir yerinde tarih yazılı değil. Video montajlanmış olabilir. Bu da olayın karanlık noktalarından birini teşkil ediyor.
Tüm bunlar resmî kapıların aileye sonuna kadar kapandığını göstermekte ve Mustafa Bey’in sağlığına yönelik endişeleri her gün daha da artırmakta.
Sümeyye Hanım, sözkonusu görüntüleri bulduktan bir ay sonra aynı büfe kamerasından daha uzun görüntüler almış. Olay gününün ayrıntılarına dair anlattıkları oldukça düşündürücü:
“Bu kaydı aldığımda her şey gün yüzüne çıktı. Eşim evden çıkmadan önceki sürede, evimizin önünde ve karşısında farklı iki kişi evi izlemeye almışlar. Eşimin akşam 07.40 otobüsüne bineceğini söylemesine rağmen sabah 07.20’de evden çıkması, asansördeki gergin hali ve evden alelacele ayrılması bana telefonla arandığını düşündürüyor. Eşim telefonla aranıp: Biz polisiz, sana birkaç soru soracağız, aileni rahatsız etmeyelim, aşağıya gel .” denilerek aşağıya çağrılmış olabilir. Bunun üzerine de beni endişelendirmemek için aşağıya inmiştir. Görüntü kayıtlarından anlıyorum ki; evin önünde bekleyen adam dikkat çekmemek için ağacın altına saklanmış ve karşı taraftan gelecek kişiye haber vermiş. Eşim hedeflenen noktaya yaklaştığında ağacın altındaki adam ona yaklaşmış ve eşimin beklemediği bir anda ona sağ eliyle vurmuş. Bunun üzerine sendeleyen eşime karşı yönden gelen, sağ ayağı engelli bir kişi koşarak yaklaşmış ve başına beyaz bir torba geçirmiş. Bu iki kişi eşimi köşede bekleyen araca doğru çekerek götürdüler. Bundan birkaç dakika sonra eşimin montunu giyen kişi otobüs durağına geri gelmiş ve polis de bu kişinin eşim olduğunu iddia etmektedir. Oysa -görüntüler dikkatlice incelendiğinde anlaşılacaktır ki- bu kişi eşimin yerine geçen şahıstır ve bir süre sonra karşıya geçerek ilerlemiştir. 07.27’de otobüse binmeyip 07.40 otobüsünü planlı olarak beklemiştir. Ayrıca bu şahıs, eşimin her zaman bindiği otobüs durağından değil bir önceki otobüs durağından binmiştir. Bu kişiyi beyaz bir doblo araç takip etmiş , yerine geçen şahıs eşimin telefonunu ve cüzdanını da almıştır. Ve bu şekilde bizim yönlendirilmiş olduğumuz anlaşılmaktadır. Elimizdeki kayıtta saat 07.37’de evimizin önündeki sokaktan siyah transporter hareket etti ve bu araçta eşimin olduğunu düşünüyorum, bununla ilgili Anadolu Bulvarını Fatih Sultan Mehmet Bulvarına bağlayan köprünün üzerindeki kamerayla 097-G-06ANK-0 numaralı kamera kayıtlarının izlenmesini talep ettim. Aynı şekilde eşimmiş gibi davranan kişiyi takip eden beyaz doblo veya şüpheli bir aracın izlenmesi için de dolmuş güzergahındaki Etimesgut tren istasyonundaki kavşaktaki kameranın ve Etimesgut Kent Konseyi’nin önünde bulunan ANK-0590 numaralı kameraların izlenmesini talep ettim. 07.38’de bir kişi kayda girmekte ve kamerayı kontrol etmektedir. Bu kişinin de eşimi kaçıranlarla bağlantılı olduğunu düşünüyorum ve gerekli başvuruları bu şahsın kimliğinin belirlenmesiyle ilgili emniyet ile savcılığa yaptım ama henüz bir açıklama alamadım. “
Ayrıca tüm bu kaçırılmalar sırasında evlerinin çevresinde iki siyah transporterın sürekli dolanmakta olduğunu söyleyen Sümeyye Hanım, bu durumu sosyal medyadan öğrendiğinde diğer zorla kaybedilme olaylarıyla benzerlik gösterdiğini fark etmiş.
Birçok İnsan Hakları Derneğine, Dışişleri Bakanlığına, Birleşmiş milletlere , AİHM’e de başvuruda bulunan Sümeyye Hanım’a şimdiye kadar Hak- inisiyatif Derneğinden cevap gelmiş ayrıca Ankara Barosu, Mustafa Yılmaz’ın kaçırıldığına dair bir izleme raporu hazırlamış durumda. Birleşmiş Milletlerin Mustafa Yılmaz’ın akıbetini resmî makamlara sormuş olması da hukuki anlamda umut verici bir gelişme. Buna dair yazışmaları haziran ayının başından itibaren isteyen Sümeyye Hanım’a hâlâ cevap verilmiş değil.
Gerekli tüm başvuruları emniyet görevlileri ve savcılığa yapan Sümeyye Hanım’a eşinin kaçırılmasının üzerinden 4 aydan fazla zaman geçmesine rağmen halen bir açıklama yapılmamış.
Son dönemde Mustafa Yılmaz dosyasıyla ilgili yeni bir takipsizlik kararı çıkarılmış. Etkin soruşturma yürütülmeden ve bir delil olmaksızın Yılmaz’ın kendi isteğiyle gittiği öne sürülerek verilen takipsizlik kararı, olayın hukuka aykırı diğer bir yönü.
22 Haziran gecesi Mustafa Bey’in whatsapp hesabının silinmesi üzerine harekete geçen Sümeyye Hanım, savcılığa dilekçe vermiş. Cihazda işlem yapılmasından dolayı sinyal takibi ile eşinin bulunabileceğine dair suç duyurusunda bulunan Sümeyye Hanım umutla savcılık ve emniyetten haber bekliyor. Polis, Mustafa Yılmaz’ın sinyal takibinin, kaybolmasının ardından geçen iki ayın sonunda yasal olarak durdurulduğunu ifade etmişti. Bu durumda eşi tarafından yeniden sinyal takibi istendi.
Videoların incelenmesi ve olayın kaçırılma, kaybedilme olup olmadığının bilirkişi tarafından araştırılması için haziran ayı sonlarında resmî makamlarca aileye 3 aylık bir bekleme süresinin gerektiği söylendi. Ancak Mustafa Yılmaz’ın kaybolmasının üzerinden 4 ay geçmiş olması bile oldukça zaman kaybedildiği ve bir an önce somut adımlara ihtiyaç olduğu anlamına geliyor.
Emniyet görevlisi olmayan bir hanımefendinin dahi böylesine tutarlı ve yasal olarak elde ettiği bilgilerle olay, çözülebilecekken devletin bu konuda harekete geçmemesi ve sunulan delilleri kullanarak bir sonuç elde etmemesi, devlet yapısına yönelik güvensizliği artırmakta. Vatandaşına sahip çıkması ve güvenliği noktasında tereddüt yaşatmaması gereken devlet, kimlerin elindedir ve mafya taktikleriyle ne yapmaya çalışmaktadır? İhtimal bir suçu varsa da yetkililer, kişileri hukuk önünde yargılamayı neden tercih etmemektedir? Mustafa Yılmaz’a, eşine, küçük evladına tüm bu kaybedilen günler geri verilebilecek mi?
Eşi tarafından ; oldukça sakin, nazik, yardımsever, merhametli , minnet altına girmemek için elindekiyle kanaat etmeyi seçen, kul hakkı konusunda oldukça dikkatli, mütevazi, zeki ve çalışkan biri olarak anlatılan Mustafa Yılmaz nerede? Türkiye’nin dürüst insanlar için güvenli bir ülke olmaktan çıktığını açıkça ortaya koyan bu talihsiz olayların bir an önce sona ermesi ve Mustafa Bey’in en kısa zamanda, sağlıklı bir şekilde ailesine kavuşması temennisiyle…

– Betül ALPAGU –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here