Mustafa Yılmaz Nerede? -1-

0
431

Mustafa YILMAZ Nerede? haber dizisinin 1.Bölümüdür.
Bu yazı Betül ALPAGU tarafından hazırlanmıştır.

Mustafa Yılmaz Nerede?
Türkiye ‘de her geçen gün kaçırılma, kaybedilme olayları ve bunlara dair ayrıntılar endişe uyandırmaya devam ediyor.
1986 Ankara doğumlu Mustafa Yılmaz, özel sektörde fizyoterapist olarak yıllarca görev yapmış , herhangi bir suça hayatı boyunca bulaşmamış bir insan olarak yaşamına devam ederken 19 Şubat 2019 tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Olay öncesi yaşananlar ve detayları ise şu şekilde:
Ailenin üzüntüleri, Hacettepe Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan Sümeyye Hanım’ın 15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından eylül ayında gözaltına alınmasıyla başlamış. Gözaltındayken elinin bylock programı hakkında kendisine soru sorulan Sümeyye Hanım , ilerleyen günlerde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış ve daha sonra görevinden ihraç edilmiş. Aradan geçen iki yıl boyunca hayatlarına devam eden Yılmaz çiftinin kapısı 1 Ekim 2018 tarihinde sabah 06.30’da polislerce çalınmış. Adreslerine gelip :
“Akşama eşiniz eve dönecek.” diyen ve evde herhangi arama yapmayan polisler Mustafa Bey’i gözaltına almış. Dosyanın içeriğinde Bank Asya’daki hesap hareketleri ve Bylock bulunmaktadır. Bunun üzerine Mustafa Bey, 9 Ekim 2018 tarihinde tutuklanır. Tutuklanmasının ardından 12 Ekim 2018 tarihinde 2018/370 numaralı dosya numarasıyla 32. Ağır ceza mahkemesinde kendisine dosya açılır. Buradaki mahkemeler sonucunda Yılmaz, 100 gün sonra yani 8 Ocak 2019’da adli kontrol olmaksızın sadece yurt dışı yasağıyla 6 yıl 3 ay hüküm alarak tahliye edilir. Bunun üzerine Mustafa Bey’in avukatı üst mahkeme olan 19. ceza dairesine itiraz dilekçesiyle başvurur. Bu süreçte Mustafa Bey, tutuklanmadan önce çalıştığı yer olan Elvankent Lider Tıp ‘ta yine fizyoterapist olarak çalışmak için kabul edilir.
Mustafa Yılmaz, 19 Şubat 2019 sabahı işe gitmek üzere evden ayrılır . Eşi Sümeyye Hanım, Yılmaz’ın işe varmadığını iş yerindeki arkadaşının 11.05’te gönderdiği mesajla öğrenir. Defalarca aramalarına rağmen eşi Mustafa Bey’in telefonuna ulaşamaz. Yılmaz’ın ailesine, arkadaşlarına sorarlar. Ancak Mustafa Bey yoktur. Sümeyye Hanım, e -devlet uygulamasından o güne ait hastane kaydı olup olmadığına da bakar , bulamaz. Polis de kendisine kayıp başvurusu için 24 saat beklemelerini söyler. 24 saat dolunca yani 20 Şubat 2019 tarihinde sabah saat 8 civarında Ostim karakoluna eşiyle ilgili ifade veren Sümeyye Hanım ‘ı aynı gün saat 13 sıralarında kayıp bürodan bir polis memuru arar. Sümeyye Hanım, memura telefonun eşinin yanında olduğunu ve mobeselerden kendisini takip edebileceklerini söyler. Polis ise bu iznin çıkmasının bir ayı bulabileceğini, savcılığa gidip elden izin alması durumunda takibin daha hızlı olacağını ifade eder. Bu yönlendirme üzerine Sümeyye Hanım, ilgili savcılığa gider ve 2019/32930 dosya numarasıyla izni alıp aynı gün polise teslim eder. Polis izin yazısını, ancak mesai bitimine teslim ettiği gerekçesiyle ertesi gün işleme koyar. Bu arada Sümeyye Hanım, eşinin binadan çıkış görüntülerini alır. Ayrıca EGO’dan da Mustafa Bey ‘in kullandığı öğrenci kartıyla otobüs ve metroya biniş saatlerini öğrenir. Yılmaz’ın binadaki kameralarda son görülme saati 07.24 olmasına rağmen otobüse binme saatini 07.46 olarak görür. Eşinin 07.26’da evin yakınındaki otobüse binmemesi için bir neden yokken neden 07.46 otobüsüne bindiği Sümeyye Hanıma şüpheli görünür. Sonrasında 22 Şubat Cuma sabah saat 8’de polis kendisini arar ve eşinin telefonundan Elvan Mahallesi 1544. caddeden sinyal geldiğini söyler. Devamındaki süreci Sümeyye Hanım şöyle anlatıyor:
“Polis eşimi aramamı istedi ben de aradım ama telefonu kapalıydı. Ulaşamadığımı polise bildirdim. Polis, sinyalin geldiği bölgeye koku köpeği gönderdi ve mobeselere baktı. Ayrıca ben ve eşimin ailesi bu bölgede geniş çaplı arama yaptık. Ancak hiçbir ipucuna ulaşamadık. 8 gün sonra eşimin telefon arama kayıtları geldi. Polis hepsini tek tek aradı ancak hiçbir delile ulaşamadı. Çünkü eşimin görüştüğü herkes sorunsuz , normal insanlardı. Ayrıca bu kayıtlar geldiğinde eşimin telefonunun yönlendirildiğini ve yönlendirilen numaranın belirsiz olduğunu polisten öğrendim. Bu durum, eşimin telefonuyla uğraşıldığını göstermektedir. Bu aramalardan sonra yaklaşık 10. günde eşimin telefonunun GPRS kayıtları geldi. Bu kayıtlardan eşimin iş güzergahında olduğu anlaşılıyordu. Ancak işe varmadan önce mobesenin ve hiçbir kameranın olmadığı bir noktada GPRS sinyali bitiyordu. Bu nokta Etimesgut Ahi Mesut bulvarı üzerinde bir yerdi. Bunu öğrendikten sonra eşimin ailesi onun kullanacağı dolmuşların kameralarına bakmak istedi ancak kameraların kayıt almadığını öğrendik. İndirildiği noktadaki marketin ve dükkanların kameralarına baktılar. Ancak kameralar ya kayıt almıyor ya sadece kendi dükkanının önünü çekiyor ya da bozuk çıkıyordu. Ayrıca eşimin ailesi bu çevrede kendi imkanlarıyla geniş çaplı arama yaptılar. Ama buralardan da bir delil elde edemedik. Bu süreçte EGO’dan da eşimin kayıtları gelmişti. Eşim metroya binerken görünüyordu ancak metro içindeki görüntülerle ilgili bir sorun olduğu ifade edildi . Ayrıca bu görüntüde saat ve tarih bulunmuyordu.”
Sümeyye Hanım’ın verdiği bilgilerden anlaşılıyor ki; devlet, güvenlik birimlerini kayıp durumlarında isterse harekete geçirmiyor, işlevsel kullanmıyor.
Savcılık, Mustafa Yılmaz dosyasında delil olmadığı için takipsizlik kararı vermiş durumda. Bu karar Yılmaz, kaçırıldıktan sonra 18 gün içinde hızla verilmiş olup birçok şüpheyi de peşinde getirmekte. Bunun üzerine üst mahkemeye başvuran Sümeyye Hanım’ın itirazı kabul edilmiş ve dosya savcılıkta tekrar açılmış. Sümeyye Hanım üst mahkemeye itiraz dilekçesini verdiği gün, şüphelerini dindirmek adına evlerinin yakınındaki bir büfenin kamera kayıtlarına bakmaya karar vermiş. Büfenin kamerası, oturdukları apartmanın kamera görüntüsünün bittiği noktadan itibaren olan alana ait. Görülen kayıtta Mustafa Bey, otobüs durağına doğru yürümekte iken karşıdan biri geliyor. Önce konuşuyorlar, sonra şahıs , Mustafa Bey’e vuruyor ve onu otobüs durağının tersi yönünde, trafik ışıklarında bekleyen arabaya doğru çekerek götürüyor.
Görüntülere rağmen polisin harekete geçmemesi, son dönemlerde artan kaçırılma vakalarına dair şüpheleri artırmakta.
Aynı gün kamera kayıtlarını almaya gelen polis memurunun 2-3 dakikalık video çekerek telefonuna kaydetmesi ise olayın teknik yönden farklı bir hatasını gözler önüne seriyor. Yasal olarak bu görüntülerin kopyasının alınması gerekmekte. Aradan iki ay geçtikten sonra polis görüntülerle ilgili sadece şahsın Mustafa Yılmaz olduğu ancak sonrasında otobüsle yoluna devam ettiği yönünde bir bilgilendirme yapmış . Otobüs görüntüleri istenmesine rağmen aileye sunulmamış, Yılmaz’ı zorla kaçıran kişinin kimliği ve araçların plakaları hakkında da Yılmaz’ın ailesine hiçbir açıklama yapılmamış. Bu süreçte çevredeki bina kameralarını kontrol eden Sümeyye Hanım, birçoğu iki-üç haftayla sınırlı olduğu için farklı bir bilgiye ulaşamamış . Eldeki deliller şunlar:
1)Mustafa Bey’in telefonuna yönlendirme yapılması
2) GPRS kaydının önceden belirlenen bir noktada kesilmesi
3) Yılmaz’ın apartmandan çıkış videosu
4) Büfedeki video
5) Savcılığın hızlıca aldığı takipsizlik kararı.

-Betül ALPAGU-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here