Osaka G20 Zirvesi Oldukça Gergin Geçiyor

0
481

Küresel ekonomi, dijital ekonomi, yenilikçilik, yaşlanan toplumlar ve eşitsizlik, yüksek ve kaliteli kalkınma yatırımları, çevre koruma ve iklim değişikliği, Basra Körfezi’ndeki enerji ve jeopolitik gerilimler bugünkü G20’nin gündemleri arasında. İki gün boyunca Japonya’nın Osaka kentinde G20 zirvesi yapılacak. Asıl önemli gündem ise ABD Başkanı Trump’ın son dönemde ek vergilerle iyice gerdiği serbest dünya ticaretinin geleceği.

Osaka’daki G20 liderler zirvesindeki çatışma ilk bakışta hissedilmesede göründüğünden daha derin ilerliyor. AB, çok taraflılık için mücadele ediyor ancak Amerika halen çatışma içinde. Donald Trump Putin’e ‘ABD seçimlerine müdahale etme’ diyerek çağrıda bulundu. AB ise liderlere iklim anlaşmasını imzalanmasını aksi halde veto edeceklerini tehdinde bulundu.

G-20 toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump, Çin lideri Xi Jinping ile Çin ticaretini görüşecek. Osaka’daki en önemli sohbet bu, çünkü ticaret savaşı küresel ekonomi için en büyük risk olarak görülüyor. Bir tür “ticari ateşkes” olarak niteleniyor.

Benzer şekilde, Trump ve Xi yedi ay önce Buenos Aires’teki zirvede görüştüler. Amerika elektronik üreticisi Huawei’ye karşı harekete geçmeden önceydi. Wall Street Journal’a göre, Çin, ABD’nin Huawei’ye yönelik teknoloji ablukasını ve tüm cezai tarifelerin kaldırılmasını sona erdirmek için bir uzlaşma çağrısında bulunuyor. ABD ekonomik danışmanı Larry Kudlow Perşembe günü yaptığı açıklamada, zirve öncesi Trump ve Xi toplantısı için herhangi bir anlaşma olmadığını söyledi.

Zorlu görüşmeler

İkili görüşmeye odaklanma, G-20 grubundaki ticaret politikası çizgilerinin çok daha karmaşık olduğu gerçeğini gizliyor. Örneğin, Avrupa Birliği, Amerika ile otomobillerde veya çelikte yapılan koruyucu ve cezai tarifeler hakkında tartışıyor. Bununla birlikte, Dünya Ticaret Örgütü’nde (WTO), AB sübvansiyonlar, devlete ait işletmeler, patent koruması ve zorunlu teknoloji transferi ile ilgili kuralları güçlendirmek için bir çalışma grubunda Amerika ve Japonya ile birlikte çalışıyor. Aynı zamanda Çin ve diğer devletlerin DTÖ’ye rapor vermesini sağlanmalı. AB, Amerika ve Japonya’nın çalışma grubu, ABD’nin işleyen bir DTÖ’ye olan ilgisinden vazgeçmediğinin bir göstergesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here