Özgür KAYA Nerede?

0
390

Bu yazı Betül ALPAGU tarafından hazırlanmıştır.

Özgür Kaya, kimya öğretmeni olarak 2011 yılına kadar Gülen hareketine yakınlığı ile bilinen dershanelerde görev yaptı. 2011 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılarak bir ilaç firmasında çalışmaya başladı. 2016 yılının kış döneminde şirket küçülmeye gidince işsiz kalan Özgür Bey ve ailesi için zor günler başlamıştı . 15 Temmuz sözde darbe girişiminden sonraki günlerde yaz tatilinden evlerine dönen Kaya Ailesi, polisin evde arama yaptığını gördü. Hukukun hiçe sayıldığı Türkiye’de masumiyetinin kanıtlanamayacağı endişesiyle Özgür Bey, polise teslim olmadı. Çünkü 15 Temmuz’u takip eden günlerde hiçbir geçerli sebep olmadan gözaltına alınan ve suçsuzluğuna rağmen hukuksuzca emniyette tutulan çok fazla isme şahit olmuştu. Ailesinden farklı bir yerde yaşamayı tercih eden Özgür Bey ve ailesi için zorunlu bir ayrılık dönemi başlamış oldu.
13 Şubat 2019 gecesi Özgür Bey’in eşi Aycan Hanım bir yurtdışı numarasından aranarak kendisine eşinin gözaltına alındığı söylendi. Emniyetin bütün birimlerini ısrarla ve art arda arayarak eşi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan Aycan Hanım, hiçbir yetkiliye ulaşamadı, eşinin hangi birimde gözaltında olduğuna dair cevap alamadı. İlerleyen günlerde Twitter’da karşısına çıkan bir haberde eşinin fotoğrafının olduğunu gören Aycan Hanım, haberde yazılı olan adrese gidip kendi imkanları ile olayı anlamaya ve sormaya çalıştı. Ev sahibiyle, komşularla konuşan Aycan Hanım, eşinin yanındaki başka bir kişiyle birlikte kalabalık bir polis ekibi tarafından elleri arkadan kelepçeli bir şekilde, başlarına siyah poşet geçirilerek bir arabaya bindirilip götürüldüklerini öğrendi. Sivil polis olduklarını ifade eden kişilerin üzerinde TEM yazılı çelik yelekler olduğunu anlattı konuştuğu kişiler. Polisin gözaltına alma işlemi sırasında etraftakilere bunlar katil, bunlar uyuşturucu satıcısı, deyip korktuklarını ifade etti. O günden sonra eşiyle ilgili hiçbir habere ya da ize rastlamayan Aycan Hanım, eşinin kaçırıldığına dair savcılığa suç duyurusunda bulundu. Durumu Cimer’e yazdı. Polis merkezine, İnsan Hakları Derneğine, Kamu Denetçiliği Kurumuna, Ankara ve Türkiye Barolar Birliğine, Ankara Valiliğine , Anayasa Mahkemesine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine, Birleşmiş Milletlere ve daha birçok sivil toplum kuruluşuna başvuruda bulunan Aycan Kaya, bazı başvurularına hiç cevap alamadı. Diğer bazı başvurularında ise birbirinden tutarsız cevaplarla karşı karşıya geldi.
Olayın başında suç duyurusu, Memur Suçları savcısındaydı, diyen Aycan Hanım, tanık olarak eşinin ev sahibini yazdırdıklarını, tanığı avukatla birlikte savcıya götürdüklerinde ise davanın eşinin dosyasına bakan savcıya aktarıldığını ve tanık olan ev sahibinin dinlenilmediğini ifade ediyor. Konunun hukuki anlamda uzmanı olan kişiler, Özgür Bey’e düzmece ifade tutanaklarının imzalatılmaya çalışıldığı yönünde fikir yürütüyor. Özgür Kaya’nın dosyasında gizlilik kararı var; bu sebeple aile dahil hiç kimseyle herhangi bir bilgi paylaşılmaması, durumu daha da zor ve anlaşılmaz hale getirmiş.
14 yaşında bir kızları ve dokuz yaşında ikiz çocukları olan Kaya Ailesi, zor günler geçiriyor; hepsi bunalmış ve yaşadıklarını anlamlandıramaz hale gelmiş durumda. Çocuklar, annelerinin üzüldüğünü gördükleri için birbirine destek vermeye çalışıyor ancak yaşadıkları hiç de kolay değil. Bazı yakın akrabaları aileye destek verirken bazıları Türkiye’nin içinde bulunduğu anlaşılması güç durum sebebiyle kendi hayatlarına dair korkulara sahip olmalarından dolayı aileyi yalnız bırakmış. Kendisi de açığa alınmış bir öğretmen olan Aycan Hanım, eşinden gelecek iyi haberi bekliyor.
15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından yaşanması güç, oldukça garip, üzücü olayları art arda yaşayan ve parçalanan ailelerden biri olan Kaya Ailesi, Özgür Bey’in kaçırılmasının ardından 4 ayı geride bırakmış durumda. Aile, tüm yasal girişimlerde bulunduğu halde vatandaşlarını korumak, kollamak ve hukuki haklarını gözetmekle sorumlu olan devletin hiçbir kurumundan cevap alabilmiş değil. 15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından çok zor zamanlar yaşayan ve parçalanan ailelerden biri olan Kaya Ailesi, yaşadıkları bu sürecin Özgür Bey’in sağlıklı bir şekilde kendilerine dönerek bitmesini ümit ediyor. Aycan Hanım, artık kendi yaşadığım zorlukları bir kenara koydum ancak çocuklarıma babalarının nerede ve nasıl olduğu ile ilgili cevap vermekte, açıklama yapmakta zorlanıyorum, diyor. Dokuz yaşındaki ikizlerinin dört aydır telefonla bile olsa babalarının sesini duymamaları üzerine, galiba bizim babamız öldü, yoksa mutlaka bizi arar bir şekilde bize ulaşırdı, dediklerini ifade ediyor. Bu masum çocuklara yaşatılan korku ve üzüntü hangi ahlâka, hangi vicdana sığar?
Bütün hayatı boyunca dürüst bir şekilde çalışmış ve aile ya da sosyal hayatına hiç aksaklık getirmeyecek şekilde yaşamını sürdürmüş olan Özgür Bey’in bir ihtimal herhangi bir suçu varsa da neden hukuki yollardan yargılanmıyor? Birçok korku ve şüpheyle küçücük yaşlarında mücadele etmeye çalışan çocukların durumu, vicdan ve ahlak sahibi her insanı rahatsız edecek boyutta. Kaya Ailesi, yetkililerin bir an önce harekete geçmesini ve Türkiye’de ayaklar altına alınan adalet sisteminin tekrar gereği gibi işler hale gelmesini bekliyor . Özgür Kaya’nın en kısa zamanda , sağlıklı bir şekilde ailesine kavuşması temennisiyle…

– Betül ALPAGU –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here