BBC Uygur Müslüman Türklere Uygulanan Baskıları Belgeledi

0
360

BBC haber ekibi Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde, Çin devletinin Müslümanlara uyguladığı baskının yeni kanıtlarına ulaştı. Yüz binlerce Uygur, Kazak ve diğer Müslümanlar “eğitim kampı” adı altındaki “toplama kamplarına” gönderilirken, uydu görüntüleri bölgedeki camilerin de yıkıldığını gösteriyor.

2017 öncesi Google Map haritalarda görünen camiler 2019 çekimlerin hiçbirinde yok evler dahi yıkılmış çevre boş tarla görünümünde bu fotoğraf anasayfa görselinin 2017 hali

Ülkedeki Müslüman azınlığa yönelik “sakal yasağı” gibi birçok kısıtlama da mevcut. Hükümetin görevlendirdiği dini yetkililer ise Müslümanlara yönelik bir baskı olmadığını, devlet politikasının sadece radikal fikirlere sahip olanları hedef aldığını iddia ediyor.

Yaklaşık 1 milyar 385 milyon nüfuslu Çin’de Budistler nüfusun yaklaşık yüzde 18, Hristiyanlar yüzde 5’ini ve Müslümanlar da yüzde 1,8’ini oluşturuyor.

BBC haber ekibi randevulu olarak bölgeyi gezmeye gidiyor. Devletin görevlendirdiği bir imam göstermelik olarak birkaç cami gezdiriyor. Ekip görüşme bitip ayrıldıktan sonra aynı bölgede dolaşmaya devam ediyor ve tüm camilerin asma kilitler ve zincirlerle kapatıldığını üzerine Çince yazıyla erkeklerin sakal bırakmasının yasak olduğu vb bazı yasakların yazdığı duyurularla ile karşılaşıyor. Biraz çevrede gezince Uygur Müslüman Türklerine ait mahallelerin, camiler tek tek yıkıldığını onların yerine devasa kampların yapıldığını görüntülüyor. Bu kamplara giren kişilerin ise akıbeti bilinmiyor. Içeri giriş yasak devasa duvarlarla çevrili ve kameralı güvenlikler bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here