#SiverektekiKatliamaSesVer

0
189

Siverekte AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol ve adamları yine aynı geniş aileden amcaçocuklarına arazi tartışmaları nedeniyle silahlı saldırı düzenledi. 6 kişi hayatını kaybetti. Konu sosyal medyada infial yaratırken ne siyasi çevrelerden ne de medyadan konuyla ilgili hiç bir açıklama yer almadı. Sosyal medyada Devlet nerede? Sorusu çokça soruldu. Peki olay nasıl oldu?


Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Köyü’nde, 15 Haziran günü İzol aşiretine bağlı silahlı bir grup aynı aşirete bağlı bir ailenin evine baskın düzenleyerek Zozan İzol ile eşi Hakkı İzol ve Meral İzol ile oğlu Musa Serhat İzol’u öldürdü. Olay yerinden kaçan şüpheliler Çeltik Köyü yakınlarında Karakoyu’nun mevkiinde geçirdikleri trafik kazası sırasında Rıdvan Buluş ve Serdar Delen’in ölümüne sebebiyet verdi. Hayatını kaybeden Meral İzol’un oğulları Yusuf Rojhat İzol ve Mehmet Metin İzol ve saldıran grupta olduğu iddia edilen Cihan İzol yaralandı. Yusuf Rojhat İzol (15), Mehmet Metin İzol ve Cihan İzol Siverek Cumhuriyet Savcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Bugün ise Siverek Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, hastanede tedavileri tamamlanan Bülent ve Serhat Ferman İzol’ün ifade işlemleri tamamlandı. Sağlık kontrolünün ardından mahkemeye sevk edilen zanlılar, tutuklanarak Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Saldırının ardından Zozan İzol ile Hakkı İzol’un çocukları Dilan İzol ve Yekbun İzol, olayın görüntülerini sosyal medyada #SiverektekiKatliamaSesVer etiketiyle paylaşıp yaşananları aktardı.
“Bize haber gönderip ‘Cenazeler bu köye gelmeyecek’ dediler” 24 yaşında olan Dilan İzol vefat eden ailenin en büyük kızı ve Munzur Üniversitesi’nden mezun. O gün annesini ve babasını kaybeden Dilan İzol olayı şöyle aktardı, “Olayın yaşandığı gün uyuyorduk. Seslere uyandık. Gizlendiğimiz yerden görüntü çekmeye çalıştık. Bizi görselerdi bizleri de öldürürlerdi. Annemi, babamı, kuzenimi ve yengemi kendi ellerimle arabaya taşıdım. Hastaneye götürmeye çalışırken yolda öldüler. Ambulansa cenazelerimizi teslim ettik. Olaydan önce olduğu gibi olaydan sonra da bizi tehdit etmeye devam ettiler. Bize haber gönderip “Cenazeler bu köye gelmeyecek” dediler. Cenazelerimizi gece yarısı asker ve zırhlı araç eşliğinde toprağa verdik. Annemizle babamızın mezarına asker eşliğinde gidebiliyoruz.” dedi. Saldırıda yaşamını yitiren Zozan İzol ile Hakkı İzol’un en büyüğü 24, en küçüğü ise 9 yaşında olmak üzere 6 çocuğu var. Dilan İzol, “Bizi annesiz babasız bıraktılar. Artık kardeşlerimin hem annesi hem de babasıyım.” dedi. Aileler arasındaki husumetin yıllar öncesine dayandığını söyleyen Dilan İzol, “Bu kişinin arkasındaki isim Zülfikar İzol’dur. Bizim (2003 yılında yaşanan olayla ilgili) delillerimizi karartan, yok eden kendisidir. O dönem milletvekiliydi. Devletimizin, askerimizin gücünü kendi lehine kullandı.” açıklaması yaptı. Zülfikar İzol’un amacının arazi tapularını ele geçirmek olduğunu iddia eden Dilan İzol, sürekli tehdit, taciz ve darp edildiklerini söyleyerek olay gününü şu sözlerle anlattı: “Zülfikar İzol’un kardeşleri 4 araçla evin önüne geliyorlar. Annemler zaten evin hemen aşağısında bekliyor. Bunlar küfür etmeye, taşla sopayla önce dövmeye başlıyorlar, daha sonra da gidip arabalarından silahlarını, taramalı tüfeklerini çıkarıp hepsine tek tek nişan alarak… bizzat öldürmek için yapılan bir atış. Silahtan çıkan mermilerin hepsi direkt ölüm darbesi.” Annesinin ve babasının başlarından, yengesinin kalbinden ve sırtından vurulduğunu belirten İzol, kuzeninin ise işkence edilerek öldürüldüğünü ifade etti: “Amcamın oğlu, 22 yaşında gencecik üniversite öğrencisi taşla sopayla kafası ezilerek öldürüldü. Silahlarla değil, direk taş ve sopayla, işkence edilerek öldürüldü benim kuzenim. Anlattıklarımız herhangi bir partiyi karalamak için değil. Bu planlanmış bir katliamdı, bir soykırımdı. Ben buna cinayet demiyorum.” diye açıklama yaptı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here