BM Raportörü Kaşıkçı Cinayetinin Tüm Detaylarını Ortaya Serdi

0
279

BM uzmanı Agnès Callamard, Suudi prens Muhammed bin Salman aleyhinde soruşturma açılması çağrısında bulundu. Çünkü BM raportörü Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında acımasızca işlenen bir cinayetin tüm detaylarını sunuyor.

Kaşıkçı Suudi Arabistan Konsolosluğu’na 2 Ekim 2018’de İstanbul’a girmeden on üç dakika önce içeride iki ajan konuşuyor.

“Gövdeyi bir torbaya koymak mümkün mü?”

“Eklemleri kesince sorun değil, plastik torbaları alıp parçalara böldüğümüzde her şeyi tamamlayacağız.”

Kısa bir süre sonra, diğer ajan soruyor.

“Kurbanlık geldi mi?”

13.15’te, Kaşıkçı ülkesinin konsolosluğuna girdi. Yaklaşık 20 dakika sonra öldü.

Bu rapor BM Ceza ve Keyfi İcralar Özel Raportörü Agnès Callamard tarafından yazıldı, tüm detaylar ayrıntılı raporda bulunabilir . Raportör Yüzlerce sayfayı ayrıntılı olarak analiz etti ve Suudi Arabistanlı gazetecinin nasıl öldüğünü açıkladı. Her şeyden öte, konsoloslukta rapor edilen görüşler Türkiye gizli servisinin kasetlerine dayanıyor.
İşte Bazı Detaylar,
Kaşıkçı’yi öldürmeye yönelik hazırlıklar dört gün önce, 28 Eylül 2018’de başladı. O gün, herşeyden habersiz 59 yaşındaki gazeteci Suudi Arabistan konsolosluğunda göründü. Krallığın evlenmemiş olduğunu gösteren bir belgeye ihtiyacı vardı. Kaşıkçı birkaç gün önce Türk Hatice Cengiz ile nişanlanmıştı.

O Cuma günü, gazeteci konsoloslukta yaklaşık 45 dakika geçirdi. Nişanlısına göre hiç sorun yaşamadan gitti, Kaşıkçı toplantıdan sonra mutluydu. Ancak Konsolosluk personeli, gerekli belgeyi toplamak için bir sonraki Salı günü tekrar gelmesini istedi.

Kısa bir süre sonra Suudi Arabistan rejimi, Kaşıkçı’ya karşı operasyonuna başladı. Konsolosluk, gizli servis ajanı Maher Abdulaziz Mutreb’i Riyad’da, aynı gün Kaşıkçının 2 Ekim’de Konsoloslukta olması beklendiğini bildirdi.

Bunun üzerine 29 Eylül’de, Kaşıkçı’nin konsolosluğu ilk ziyaretinden sonraki gün, iki konsolosluk güvenlik amiri Riyad’a uçtu. 1 Ekim’de Türkiye’ye geri döndüler. Hemde Kaşıkçı cinayetinde rol alan 15 kişilik ekibin üyeleri olarak tanımlanan üç ajanla birlikte. Diğer iki ajan ise, 2 Ekim’in ilk saatlerinde İstanbul’a indi.

Konsolosluğun yerli çalışanlarına Salı günü işe gelmemeleri veya öğle saatlerinde ofisten ayrılmamaları söylendi.

Kaşıkçi Konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra ikinci kattaki Başkonsolosluğun ofisine çağrıldı.

Ajanlar hızla işe koyuluyor. “Seni geri götürmek zorundayız, bir Interpol emri var.”

Kaşıkçı cevap veriyor: “Bana karşı dava yok, dışarıda bazı insanları bilgilendirdim, beni bekliyorlar.”
Ajanlar, Kaşıkçıdan oğluna mesaj atmasını ve beklememelerini söylemesini isterler. “Oğluma ne söylemeliyim, yakında görüşürüz, kaçırma hakkında yazamam.” “Kısa yazın”, Khashoggi defalarca reddeder.

13:33, Khashoggi, “İşte bir havlu, bana ilaç mı veriyorsun?” Diyor.

Cevap: “Sizi sersemleteceğiz.”

Sonra kasetlerde “Başını kaldırıyor” ve “İttirmeye devam et” gibi kavga itişme sesleri ve cümleleri var.

13.39’da, Türk gizli servisinin testere sesi olarak tanımladığına dair bir ses duyuluyor. BM Özel Raportörü Callamard bu değerlendirmeyi benimsemek istemedi.

Saat 15: 00’te bir minibüs ve başka bir araç konsolosluktan garajdan ayrılıyor. İki dakika sonra, Başkonsolosun ikametgahına geliyorlar. Güvenlik kameraları, eve üç plastik çöp torbası ve en az bir tekerlekli bavul ile giren erkekleri gösteriyor.

15: 53’te, ajanlar Saad Alqahtani ve Mustafa Mohammed Almadani konsolosluğu arka kapıdan terk ediyorlar. Almadani, Kaşıkçı’nin kıyafetlerini giyiyor. Taksi ile ikisi Sultanahmet Camii’ne gidiyor. Oradan da Almadani tekrar hareket ediyor.

Saat 16: 41’de, konsolosluğun önünde bekleyen Kaşıkçı’nin nişanlısı haber alamayınca Yasin Aktai’yi bilgilendirdi. Bu sayede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kaşıkçi’nin ortadan kaybolması hakkında hızlı bir şekilde bilgilendiriliyor. Aktai ayrıca Suudi büyükelçisini Ankara’ya çağırıyor. Diplomat olayı soruşturmaya ve on dakika içinde geri dönmeye söz veriyor ancak bunu yapmadı.

17:15, Riyad’dan boş bir özel uçak İstanbul’a geldi. 18.30’da, ajan ekibinin altı üyesi bu jetle Kahire’ye uçtu. Ertesi gün jet Riyad’a uçtu. Kahire’den uçarken ajanların hala gemide olup olmadıkları ise belli değildi.

3 Ekim’de konsolosluk tamamen temizlendi. Saat 16 ile 21 arasında, konsolosluk avlusunda sürekli birşeyler yakılıyor. Aynı gün, Suudi Arabistan rejimi yaptığı açıklamada, Kaşıkçı’nin konsolosluktan canlı ayrıldığını açıkladı.

4 Ekim’de, konsolosluğun avlusundaki gazeteler tekrar yakılıyor.

5 Ekim’de sabah saat 09: 41’de, bir konsolosluk çalışanı, Kaşıkçı’nin kalıntılarını araba yıkamasına götürdüğünden şüphelenilen aracı kullanıyor. Bir röportajda Suudi Prens Muhammed bin Salman , Kaşıkçınin konsolosluğu terk ettiğini doğruladı.

6 Ekim’de Suudi Arabistan Başkonsolosu Reuters haber medyasına, Kaşıkçi’nin orada bulunmadığını kanıtlamak için konsolosluk aracılığıyla liderlik etti. Diplomat binadaki güvenlik kameralarının Kaşıkçının kaybolduğu gün bozuk olduğunu iddia ediyor.

Sonraki günlerde, Suudi Arabistan gizli polisinin birkaç heyeti konsolosluğa geldi. 6 ile 15 Ekim arasında orada yaptıkları hala bir sır.

Suudi Arabistan , Kaşıkçının konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmesine 19 Ekim’e kadar sürüyor . Rejim, gazetecinin ölümüne yol açan bir ihtilaf ve ilk kavgadan bahsediyor.

15 Kasım’da Riyad’da Kayıkçının ölümüyle ilgili 21 kişinin tutuklandığını açıkladı . On bir şüpheli zaten suçlanıyor ve bunlardan beşine karşı savcılık, ölüm cezası talebinde bulundu.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here