Yasin UGAN Nerede?

0
303

Bu haber yazısı Betül AlPAGU tarafından hazırlanmıştır.

Yasin Ugan Nerede?
Yasin Ugan, bir reklam şirketinde çalışıyordu. Eşi Selda Hanım da özel bir okulda öğretmendi . Reklam şirketi ekonomik sebeplerden küçülmeye gidince işsiz kalan Yasin Bey, 15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından eşinin çalıştığı kurumun kapısına da kilit vurulunca evini ve çocuklarını memleketine taşıyarak kendisi Ankara’da iş aramaya başladı. Ailesiyle zorunlu bir hasret süreci başlamıştı, uzun süre görüşemediler .
13 Şubat 2019 gecesinde eşi Selda Hanım’a bir telefon geldi. Telefonda Yasin Bey’in polisler tarafından gözaltına alındığı söyleniyordu. Selda Hanım, eşinin nerede gözaltında olduğunu öğrenmeye çalıştı ancak aradığı karakollardan Yasin Bey’in ellerinde olmadığı cevabını aldı. Birkaç gün boyunca arayıp sormaya devam etti, olayın geçtiği adrese giden Selda Hanım ev sahibi ve komşulardan kendi imkanlarıyla bilgi toplamaya çalıştı. 18 Şubat günü savcılığa eşi için bir soruşturma dilekçesi de verdi . Yasin Bey’in ve arkadaşı Özgür Kaya’nın 40 kişilik polis ekibi tarafından gözaltına alındığını ifade etti. Çünkü ev sahibi ve komşuların anlattıkları bu yöndeydi . Mahalleli, Yasin ve Özgür beylerin başlarına siyah çuvallar geçirilmiş ve elleri arkadan kelepçelenmiş bir şekilde beyaz bir minibüse bindirilerek götürüldükleri şeklinde anlatmıştı olanları. Olay günü ekipler sokağın iki tarafını tutmuş, apartmanda ve sokakta kimlik kontrolü yapmış, ev sahibine fotoğrafları gösterip şahısları tanıyıp tanımadıklarını sorgulamıştı. Komşuları, bu çocukları nereye götürüyorsunuz, diye sorduklarında ellerindeki bir tutanağı gösteren polis, küçük bir kağıda dosya numarası da yazıp vermişti. Olay saat 15.00 sularında gerçekleşmiş ama ekipler geç saatlere kadar orada kalmıştı. Selda Hanım, ilerleyen günlerde Hdp Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Chp Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na da gidip durumu anlattı. Meclise gensoru verildi. Ömer Faruk Bey, bizzat emniyeti arayarak Yasin Ugan Bey’in durumunu sordu fakat bu girişimlerden hiç birisinde cevap alınamadı. Selda Hanım, İnsan Hakları Derneğine ve Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu; olay yargıda olduğu için incelenemez, cevabını aldı. Savcılık etkin soruşturma yapmıyor , şeklinde başsavcılığa dilekçe verdi.
Önceleri davayı Memur Suçları’nda bir savcı yürütüyordu. Tanıklık yapacak olan ev sahibi için savcılıktan bir randevu tarihi de verilmişti ancak Yasin Bey’in ev sahibi ifade vermeye gittiğinde ;dosyanın Ugan’ın yargılandığı dava dosyası ile birleştirildiği söylenerek tanık hiç dinlenilmeden geri gönderildi. Biz sizi ararız, dendi ancak hiçbir şekilde dönüş gerçekleşmedi.
Yasin Bey’in yargılandığı dosyada gizlilik kararı olduğu ifade edildiği için kaçırılmasının üzerinden dört ay geçmiş olmasına rağmen hiçbir yasal işlem yapılmıyor. Etkin soruşturma yapılmadığı için Anayasa Mahkemesine tedbir başvurusu da kabul edilmiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuru yapan Selda Hanım, bugünlerde gelecek cevabı bekliyor. Birleşmiş Milletler, Ankara Valiliği ve Ankara Barosu’ na başvuran Selda Hanım’a baro, olaya dair rapor hazırladıkları şeklinde dönüş yaptı. İnsan Hakları Derneği ve Mazlumder’e de başvuran Ugan, Mazlumder’in olayın gerçekliğini araştıracağına dair bir cevap almış.
Ugan Ailesi Türkiye’de yaşanan hukuk katliamından kaynaklanan sürecin parçaladığı ailelerden biri. 4, 11 ve 15 yaşında üç evladı, Yasin Bey’in yolunu gözlüyor. Üç yıldır Ankara’da çalıştığı için babalarından ayrı olan çocuklar şimdi de kendisinden hiç haber alamamanın üzüntüsünü yaşıyor. Bu durum, onların dünyasında tarifi zor, büyük bir eksiklik. Bir gün hayat normale dönsün diye bekliyorduk şimdi daha kötü durumdayız, diyor Selda Hanım. 11 ve 15 yaşındaki çocuklarının her şeyi takip ettiğini, o yüzden daha tedirgin olduğunu ifade eden Selda Hanım, onları yaşananlardan uzak tutamıyorum, telefon çaldığında başıma üşüşüyorlar, kızım bazen sabaha kadar uyuyamıyor, şeklinde anlatıyor günlerini. Büyük oğlum başımızda hep dik durması gerektiğini düşünüyor, içinde yaşıyor çoğu şeyi, babasının minderine sarılıp yatıyor geceleri, onun kıyafetlerini giyiyor, küçük oğlum babasız büyüdü sayılır, yeni yeni anlayabiliyor baba kavramının ne anlama geldiğini. Önceleri bu kelimeyi sadece bir hitap sanıyordu, şimdilerde ,benim babam yok mu, nerede diye soruyor diyor Selda Hanım. Çocuklarının bu hüzünlü sorularına, gelecek, diye cevap veriyor her şeye rağmen. Bütün çocuklarında aşırı derecede bir kaybetme korkusu olduğundan bahseden Selda Hanım,hiç yanından ayrılmadıklarını söylüyor . Psikolojik ve duygusal yönden oldukça zor zamanlar geçiriyorlar ailecek. Öncesinde başka bir şehirde çalıştığı için ayrı yerlerde olsak da yeter ki canı sağ olsun,diyordum şimdi onu da söyleyemiyorum, diyen Selda Hanım, hukuki yönden üzerine düşen her şeyi yapmış. Yasin Bey’in kardeşleri de bu süreçte oldukça üzgün durumdalar. Yasin Bey’in başına gelenler, yaşlı annesinden ve kalp hastası olan babasından gizleniyor.
Habersiz kalmak bir aile için yeteri kadar zorken, Yasin Ugan’ın şüpheli şekilde alınıp götürülmüş olması, durumun ailesi ya da herhangi bir aktivist tarafından soruşturulamaması götürenlerin iyi niyetli olmadığını gözler önüne seriyor.
Daha önce Türkiye’de yaşanan olaylar da ailenin korkularını arttırmış . Maalesef İşkence iddiaları ortada dönüyor! Ne durumda bu insanlar belli değil. Yığınla soru işareti var zihinlerde.
Çok iyi bir insan olduğu ailesi ve yakınları tarafından ifade edilen Yasin Bey’in kaçırılmış olması ; akıl, mantık ve vicdan yönüyle kesinlikle kabul ve izah edilemez bir durum.
Umudunu kaybetmemiş olan aile, her geçen gün Yasin Bey’in sağlıklı bir şekilde kendilerine kavuşması için dua ediyor. Kendilerine destek olanlar ümitlerini canlı tutuyor.
Yasal olarak birçok başvuruda bulunmalarına rağmen henüz hukuki anlamda kendilerine dönüş yapan hiçbir resmi kurum yok .
Maliye mezunu olan ve muhasebecilik yapan Yasin Bey; sakin, sabırlı ,en kaba davranışlara bile hoşgörüyle yaklaşan, cömert, çocuklarına karşı çok şefkatli, sesini hiçbir durumda yükseltmeyen, hakka, hukuka çok dikkat eden bir karakter olarak anlatılıyor. Yaklaşık 16 yıllık eşi için , hiç kötü bir yanı aklıma gelmiyor, diyor Selda Hanım. “Biz, yıllar boyunca yoğun iş hayatına sahip bir aileydik, birlikte geçirdiğimiz uzun zamanlarımız yoktu ama her zaman huzurlu ve mutluyduk.” diye ifade ediyor hayatlarını.
Dua ederken çocuklarım hep babalarının huylarını alsın, derdim; öyle özel bir insandı eşim diye anlatıyor. Okumayı seven, dünyalık hırsları olmayan, hayatı boyunca herhangi bir suça karışmamış dürüst , iyi bir aile babası Yasin Ugan, onlarca kişinin gözü önünde 40 kişilik polis ekibi tarafından üstelik bir tutanak ve dosya numarası da gösterilerek gözaltına alındı. Türkiye ‘de asker ve polislerimize kurşun sıkan teröristlere dahi gösterilmeyen bir tavırla , kötü bir şekilde alınıp götürülen Yasin Bey’den 13 Şubat 2019’dan bu yana haber alınamıyor. Yaşadıkları hüzünle güzel bir haber beklemeye devam ediyor Ugan Ailesi.
Türkiye’de son yıllarda yaşanan olaylar, ülkenin vatansever, dürüst ve çalışkan insanlar için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu gösteriyor. Hukuki yollar kapalı. Hukuk adına yapılanlar, büyük insan hakları ihlalleri olarak tarihe geçiyor.
Kaçırılan ve nerede olduğu -hangi karanlık sebeplerle olduğu bilinmez- açıklanamayan bu insanların en kısa zamanda ve sağlıklı bir şekilde ailelerine kavuşması temennisiyle…

– Betül ALPAGU –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here