Demokrasiye Dev Şehit: Muhammed Mursi

3
294

Mısır’ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi vefat etti. Kaynaklar, Mursi’nin duruşma sırasında düştüğünü ve daha sonra hastanede öldüğünü belirtti. Mısır’da yargı karşısına çıkan Mursi, davaya bakan hakimle konuşmak istedi. Ancak Mursi, davaya bakan yargıcın duruşmayı sonlandırmasının hemen ardından bayılarak yere düştü. Yapılan kontrolde Mursi’nin hayatını kaybettiği anlaşıldı. Ülkenin eski cumhurbaşkanı Mursi prosedür gereği hastaneye kaldırıldı. Savcılık ise Mursi’nin duruşma sırasında tutulduğu özel kafeste yaşamını yitirdiğini duyurdu. Savcılık ayrıca Mursi’nin vücudunda yeni bir yaralanma izine rastlanmadığını açıkladı.

İslamcı politikacı, 2012’de Mısır’da demokratik olarak seçilen ilk devlet başkanı olarak göreve başlamıştı. 2011’de Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından Mursi, Haziran 2012’de Müslüman Kardeşler’in adayı olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı.

Müslüman Kardeşler’in Orta Doğu’da milyonlarca üyesi var. Çeşitli Arap ülkelerinde de sürgün üyeler var. Mursi, bugünkü devlet başkanı Abdel Fattah al Sisi liderliğindeki ordunun darbesinden sonra Temmuz 2013’te devrildi. Bundan sonra, Mısır’daki Müslüman Kardeşler terör örgütü olarak nitelendirildi.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here