Moodys Türkiye Kredi Notunu B1’e Düşürdü

0
303

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B3’ten B1’e indirdi. B3 notu Moody’s’in not skalasında spekülatif seviye olarak değerlendirilirken, B1 ise ‘çok spekülatif’ olarak kabul edilen notlar arasında yer alıyor.

2013 yılında Türkiye’yi ‘Yatırım yapılabilir ülke’ seviyesine yükselten Moody’s ardından yaşanan süreçte Türk ekonomisi zayıflaması, dış ve iç politikadaki belirsizlikler nedeniyle 4 kez not indirdi ve Türkiye’ye tarihinin en düşük notlarından birini verdi. ABD’li kuruluş son olarak geçen yıl Türkiye’nin kredi notunu Mart ve Ağustos’ta iki kez ayrı ayrı düşürmüştü. Türkiye’nin notu Arnavutluk, Honduras, Ürdün ve Ermenistan gibi ülkelerle aynı gruba geriledi.

Moody’s’in not indirimi uluslararası piyasaların kapanma saati 24.00’a dakikalar kala gelirken dolar/TL ABD’deki işlemlerde 5.90 TL’nin üstüne çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’e tepki gösterdi.
Moody’s değerlendirmesine göre; “Türkiye daha uzun süreli akut ekonomik ve finansal oynaklık dönemine karşı oldukça kırılgan olmaya devam ediyor. Türkiye’nin döviz rezervi tamponları zayıf ve bunların gelecek 2 yılda ekonomi genelindeki kısa vadeli yükümlülüklere göre daha da zayıflaması bekleniyor.Türkiye’nin akut ve oldukça yıkıcı ödemelen dengesi krizine kırılganlığının şu anda B seviyesinde nota daha uygun olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin uzun süredir devam ettiği kurda serbest dalgalanmaya izin verme politikasına ters görünüyor.
Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin şeffaflığı ve bağımsızlığı konusunda daha fazla endişe ortaya çıkarıyor.

ABD Kongresi’nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımlar da Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturuyor. ABD ile yaptırım boyutunda bir kötüleşme de kredi notu üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olur. Not artırımı olası değil, ancak yetkililer dış baskılara karşı ekonomide yeniden dengelenmeyi sağlayacak güvenilir ve geniş çaplı bir program uygularsa not stabilize olur.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here