S400 Gerginliği Tırmanmaya Devam Ediyor

0
259

S400 Gerginliği Tırmanmaya Devam Ediyor
Türkiye Rusyadan S400 füzelerini almak istiyor. ABD ve NATO müttefikleri karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan ” bu iş bitmiştir, alacağız demiyoruz, aldık bitti.” diye açıklama yaptı. Ardından ABD F35 savaş uçağı pilotlarının eğitimini durdurdu. ABD senatosunda Türkiyeye yaptırım uygulama kararı alındı. Yaptırımların arkası geleceğe benziyor.
Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ” ABD yaptırım uygularsa bizimde atacağımız adımlar var.” diyerek karşılık verdi.
Son olarak konu bugün açıklama yapan Alman siyasetçi Jürgen Hardt tarafından sert bir dille eleştirildi. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) Grubu Dış Politika Sözcüsü Hardt, SWR radyosuna yaptığı açıklamada, söz konusu silah sevkiyatının NATO’yu zayıflatacağını ve S-400’ler aracılığı ile Rusya’nın NATO savaş uçakları hakkında teknik bilgileri edinme ihtimalinin de endişe verici olduğunu ifade etti.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı, “Türkiye ve ABD’nin açık bir şekilde hava savunması konusunda anlaşmazlık yaşaması, Brüksel’de NATO Konseyi tarafından tartışılması gerekiyor. Müttefiklerin birbirleriyle böyle bir anlaşmazlık yaşaması NATO’yu zayıflatıyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here