Küresel Huzur Endeksinde Türkiye 152. Sırada

0
313

Türkiye 2019 Küresel Huzur Endeksi’nde üç sıra daha geriledi. 163 ülke arasında 152. olan Türkiye Huzur bakımından Filistin, Venezuela, Kuzey Kore ve Sudan’ın gerisinde kaldı. En az huzurlu ülke olan Afganistan’ın ardından 11. sırada yer alan Türkiye 3.015 endeks puanıyla Sudan ile Pakistan’ın arasında bulunuyor. ‘Avrupa bölgesi’ kategorisinde yer alan Türkiye, 36 Avrupa ülkesi içerisinde ise sonuncu sırada yer aldı. Bölge sıralamasında Türkiye’yi Bosna-Hersek ve Kosova takip ediyor. En huzurlu ülke, İzlanda olurken ABD 128., Çin 110., Rusya 154., Almanya 22., İngiltere 45., Fransa ise 60. sırada yer buldu.
13. kez yayınlanan Küresel Huzur Endeksi son beş yıldır küresel huzurda artış görünen ilk rapor oldu. Buna göre 86 ülkenin huzur endeksinde iyileşme görülürken 76 ülkede gerileme kaydedildi. 2008’den bu yana dünyanın en huzurlu ülkesi olan İzlanda bu yıl da birinciliğini korudu. İzlanda’yı Yeni Zelanda, Avusturya, Portekiz ve Danimarka izledi. Yaşanan terör saldırılarına rağmen Yeni Zelanda’nın da huzur endeksinde puanı yükselmeye devam etmesi dikkat çekti. En az huzurlu ülke ise Afganistan oldu. En az huzurun olduğu ülke olarak son yıllarda yer eden Suriye’nin yerini ise bu yıl Afganistan aldı. Suriye ikinci sıraya düşerken onu Güney Sudan, Yemen ve Irak takip etti. Küresel düzeyde huzur ortalamasını düşüren en büyük nedenin Ortadoğu’daki çatışma ve gerilim ortamı olduğu raporda yeraldı. En huzurlu bölge Avrupa ‘Avrupa’ dünyanın en huzurlu, ‘Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ ise dünyanın en huzursuz bölgesi olmaya devam ederken toplam 5 bölgenin 4’ünde genel olarak huzur artışı gözlemlendi. Özellikle ‘Rusya ve Avrasya’ bölgesinde önemli ölçüde huzur artışı kaydedilirken Güney Amerika bu yıl endekste en çok düşüş yaşayan bölge oldu. En güvenli ve en az güvenli ilk 5 Huzurun en önemli parçası olan güvenli hissetme noktasında vatandaşların kendilerini en güvenli hissettikleri ülkeler sırasıyla İzlanda, Singapur, Norveç, İsviçre ve Japonya oldu.
Raporun bir başka bulgusu da dünyada ABD liderliğine olan güvendeki düşüş oldu. Rusya ve Çin liderliğine olan güvendeki düşüşten çok daha yüksek seviyede kayıp yaşayan ABD, ikinci sıradaki yerini Çin’e kaptırdı. Böylece ilk kez Çin ABD’den daha güvenilir lider ülke oldu. En güvenilir lider ülke sıralmasında birincilik ise Almanya’nın oldu. Raporun en sevindirici yanı ise terör kaynaklı ölümlerde düşüş olması. 2014 yılından bu yana terör nedeniyle yaşamını yitiren insanların sayısı 32 binden 10 bine düştü. Dünyada yaşanan savaşların, çatışmaların, terör olaylarının ve şiddet eylemlerinin küresel ekonomiye olan toplam maliyeti 2018 için 14,1 trilyon dolar olarak hesaplandı.
Küresel Huzur Endeksi’nin baz aldığı veriler,
– İyi çalışan bir hükümet
– Güvenilir ekonomi ve ticaret ortamı
– Farklı kesimlerin birbirlerine toleransları
– Komşu ülkeler ile ilişkiler
– Basın, ifade ve iletişim özgürlüğü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here