Sunay Elmas Nerede?

0
465

Bu haber Betül ALPAGU tarafından hazırlanmıştır.

27 Ocak 2016’da kaçırılan Sunay Elmas, Siyah Transport olarak bilinen kaçırılma vakalarındaki ilk isim. Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olan Elmas, üniversitede matematik okudu. Ardından eğitimci olarak hayatına devam etti. Hizmet hareketi ile tanışması öğrencilik yıllarına dayanıyor. Sunay Bey evli ve üç çocuk sahibi .
Milli İstihbarat Teşkilatının hizmet hareketi gönüllülerine yönelik kaçırma olayları 3 yıldır devam ediyor.
Sunay Elmas, Ankara CEPA Alışveriş Merkezi yanından 27 Ocak 2016 tarihinde 11.00 civarında kaçırıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisine milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesinde durumun dile getirilmesine rağmen bir sonuç alınamadı. Elmas’ın ailesi kayıp müracaatı yaptı ancak emniyetten hiçbir cevap gelmedi . Avukatlar aracılığıyla güvenlik kamerası görüntüleri toplandı. 27 Ocak 2016 sabahı Sunay Elmas, çocuklarını Ankara Sincan’a bırakmış ve dönüş yolunda MOBESE kameralarında araçta tek başına görüntülenmişti. Elmas’ın CEPA avm de arabasından zorla indirildiği ve siyah transportra bindirildiğine dair görüntülerine ulaşıldı. Sunay Bey’in hem ailesi hem avukatları, Ankara il emniyet müdürlüğüne ısrarla yazılı taleplerde bulundu. Kaçıranların eşgalleri oldukça net ve kamera görüntülerinin kalitesi yüksekti. Buna rağmen yetkililerden hiçbir cevap alınamadı. Aslında eldeki verilerle kaçıranların kimlikleri kolayca tespit edilebilirdi. Ancak emniyet ve savcılık, kaçırılma olayı ile ilgili hiçbir çalışma yapmadı . Sunay Elmas, 15 Temmuz 2016 sözde darbesinden önce kaçırılan tek isim olarak biliniyor . Kendisinin kaçırılma olayı ise ancak siyah transporter vakaları artınca gündeme geldi.
Elmas ailesinin arama çabaları 15 Temmuz’dan sonra ilan edilen olağanüstü hal ile birlikte daha zor bir sürece girdi. Emniyetin isteksiz duruşuna sert bir tavır da eklendi. Bu durum ailenin arama çabalarını daha çok engelledi . İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Sunay Elmas’ın kaçırıldıktan sonra Milli İstihbarat Teşkilatı özel faaliyetler başkanlığına götürüldüğünü belirtiyor. Kaynağa göre Elmas, MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın talimatıyla dönemin Özel operasyonlar daire başkanı Kemal Eskintan’ın kurduğu ekip tarafından kaçırıldı. Bu ekip, seçilerek MİT kadrosuna alınmış olan Türk Silahlı kuvvetleri mensubu eski Özel Harekatçılardan oluşuyor. Atatürk Orman Çiftliği arazisi içerisinde bulunan ve şimdi ismine Özel Operasyonlar Daire Başkanlığı denilen bu yerleşke, 12 Eylül’den itibaren MİT’in kullandığı işkence merkezlerinden biri olarak bilinmekte. 12 Eylül’de çiftlik olarak anılan bu yerin 2015 yılında yenilendiği ifade ediliyor. Kaçırıldıktan aylar sonra emniyete teslim edilen kişiler de bu bilgiyi teyid ediyor. İki yıl önce Kuzey Irak’ta kaldığı otelden PKK tarafından kaçırılan MİT Daire Başkanı Erhan Peker’in de bu yerleşkenin varlığını doğruluyor. Pekçetin, Gülen cemaatinden kaçırılan isimlerin özel faaliyetler başkanlığına getirildiğini kendi video kaydında da anlatıyor.
Sunay Elmas’tan alınmış ifade ya da bilgilerin hiçbir iddianamede geçmemesi, Elmas’ın konuşmadığını ya da istenilen ifadeye imza atmadığını gösteriyor. İsmini açıklamak istemeyen kaynağa göre 15 Temmuz’dan önce kaçırılan tek kişi olan Sunay Elmas, sistematik işkenceye maruz bırakıldı. Dönemin mit müsteşarı Hakan Fidan ve Sabahattin Asal tarafından yoğun bir şekilde sorgulandı.
Elmas’ın eşi Firdevs Elmas, yaşadığı bu zor dönemin ardından kanser hastalığına yakalandı. Bir insana , bir aileye bu denli büyük bir üzüntüyü yaşatmak hangi vicdana sığar? Hangi insanî durumla îzah edilebilir?
Kaçırılma olayları Cumhuriyet tarihinin her döneminde ağır bir insan hakları ihlali olarak kendini göstermiştir. Yıllardan beri kaçırılan insanların ailelerinin üzüntü ve çaresizliklerinin yanısıra , emniyet yetkilileri tarafından yok sayılmaları oldukça büyük bir acı. Tüm yaşananların sonunda ailelerin ziyaret edebilecekleri bir mezar beklentileri de hâlâ devam ediyor . Kaçırılan ve sonrasında kendisinden hiç haber alınamayan kişiler arasında toplumun farklı sosyal gruplarına mensup yüzlerce insan var.
Bugüne kadar hizmet hareketi ile ilişkili olarak 20 ‘den fazla kişi, siyah transportırlarla kaçırıldı. Kaçırılma olaylarının yoğun olarak yaşandığı bu dönemde birimin başında emekli albay Kemal Eskintan bulunuyor. Eskintan ,yakın dönemde terfi ettirildi. Kaçırılma olaylarında proje sorumlusu olarak geçen isim, Sebahattin Asal. Asal, mit içerisinde Hakan Fidan’a en yakın isim olarak geçiyor .
Bir insanın ortadan kaybolması ve kamera görüntülerine rağmen durumun emniyet mensuplarınca gündeme alınmaması , önemli derecede bir insan hakları ihlâli. İnsanlık tarihindeki en büyük acı ve belirsizliklerden biri olan kaçırılma ve kayıp yakını olma durumunun hukuk ışığında bir an önce aydınlatılması gerekiyor.

-Betül ALPAGU-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here