S400 – F35 Savaşı !

0
186

Rus savunma firması Rostec’in Başkanı Sergei Chemezov, S-400 savunma sisteminin Türkiye’ye teslimine 2 ay içinde başlanacağını söyledi. Sergei Chemezov, S-400’ler için Rusya’da bulunan Türk askerlerinin eğitiminin tamamlandığını da açıkladı. Petersburg Ekonomi Forumu’nda konuşan Chemezov, “Herşey yolunda, iki ay içinde S400 leri teslimata başlayacağımızı düşünüyorum.” dedi. Chemezov sözlerine şöyle devam etti , “Ön ödemeler gerçekleşti, krediler alındı, ekipmanlar üretildi. Üstelik formasyonu da bitirdik.” şeklinde konuştu.
Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), S-400 füzelerinin NATO savunma sistemiyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle Ankara ve Moskova arasındaki anlaşmaya karşı çıkıyor. ABD, S-400 için Türkiye’ye ambargo uygular mı? 1975’teki ilk ambargo ABD’nin Türkiye’nin S-400 alımına karşı kullandığı F-35 savaş uçaklarının özellikleri neler? Patriot mu S-400 mü? Teknik olarak hangisi daha üstün? Şimdilik bu soru ve sorunlar merak konusu ancak ABD, Türkiye S-400’leri almaktan 31 Temmuz tarihine kadar vazgeçmezse F-35 savaş jetlerinin üretim programından Türkiye’yi çıkaracağını ve şu anda Amerika’da eğitim gören Türk pilotlarını ülkelerine geri yollayacağını duyurdu.
ABD Savunma Bakanı Müsteşarı Ellen Lord, Türkiye 31 Temmuz’a kadar Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almaktan vazgeçmezse savaş jeti F-35’leri birlikte üretme anlaşmalarının iptal edileceğini duyurdu. Lord, şu anda ABD’de F-35 eğitimi alan Türk pilotların da ülkelerine geri döndürüleceğini açıkladı. Reuters haber ajansı ise iki Amerikalı yetkiliye dayanarak, Türkiye’nin “Rusya’dan S-400 savunma sistemi almaktan vazgeçmesi” halinde Washington’un F-35 kararınını değiştirebileceğini ifade etti. Amerikalı yetkililer, bu kararın gelecek dönemdeki eğitim için gelmesi planlanan Türk pilotları ve uçak bakım görevlilerini kapsadığını bildirdi. “ABD ‘yaptırım mektubunu’ Türkiye’ye yolladı” Amerikan Foreign Policy (FP) diplomasi dergisi ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın Türk mevkidaşı Hulusi Akar’a yaptırımlarla dolu bir mektup yolladığını öne sürdü. Bu mektuba göre S-400 konusunda Ankara geri adım atmazsa 31 Temmuz’da ABD’de F-35 eğitimi alan Türk personel ülkelerine geri gönderilecek. FP, ABD Savunma Bakanlığı’ndan kaynaklara dayanarak Shanahan’ın Hulusi Akar’a 31 Temmuz sonrası F-35 programının tamamen askıya alınacağını bildirdiğini de yazdı. Buna göre ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Air Force ve Florida eyaletindeki Eglin Air Force hava üssünde eğitim gören toplam 42 askeri öğrenci Türkiye’ye yollanacak. Türk Hava Kuvvetleri personellerinin bu üslere girmeleri yasaklanırken bütün uluslararası seyahat emirleri de iptal edilecek. Eğer Türkiye S-400’leri 31 Temmuz’dan önce alırsa bu plan sıfırlanacak. Reuters ise Arizona’daki Luke Air Force hava üssündeki Türk pilotlarının eğitiminin sonlandırılması konusunda resmi bir karar olmadığını söyledi. Geçen hafta bu pilotların eğitimlerine ara verilmesinin gündemde olduğu duyurulmuştu. Şu anda 6 Türk pilot ile 20 uçak bakım görevlisi Amerikan üssünde eğitim görüyor. Bu arada Pentagon’un bundan sonra Türk pilotların eğitilmeyeceği yolundaki haber konusunda yorum yapmaktan kaçındığı ancak Ankara’nın Patriot savunma sistemi alınması konusunda görüşmelerin sürdüğüne dikkat çektiği bildirildi. Türkiye önümüzdeki dönemde 9 milyar dolar değerinde 100’e yakın F-35 savaş uçağı satın almayı planlıyor. Türkiye bir denge politikası gütmek zorunda ama bunun nasıl olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here