Pangea’nın Şampiyonları Belli Oldu

0
201

Almanya geneli düzenlenen Pangea Matematik Yarışmasının finalistleri belli oldu. Bu yıl 12. düzenlenen Pangea Matematik Olimpiyatlarına katılan yüz bin öğrenci (100.818) için kıyasıya bir maratonun ardından bugün ödül töreni düzenlendi.
Ilköğretim 3. sınıftan 10. sınıfa kadar her yaşta katılımın sağlandığı olimpiyatların 80 finalisti bulunuyor.
Yarışma için prosedür şöyle işliyor. Öğretmenler, istenilen sayıda katılımcıyı yarışmaya ücretsiz olarak kaydeder. Katılımcı belgeleri okullara zamanında elektronik ortamda gönderilir. İlk tur ilgili okullarda yapılır ve 60 dakika sürer. Her sınıfın eyalet geneli ilk 500 öğrencisi, okullar tarafından düzenlenecek olan ikinci tura hak kazanır. İkinci turda yapılan bölgesel finali 80 öğrenci kazanır. Son olarak ödül töreni sabahı ülke geneli finalistler belirlenmek için sınav yapılır. Final sınavı ardından öğleden sonra ödül töreni yapılarak ülke geneli finalistler ödüllerini alır. Dereceye giren öğrencilere para ödülü yani sıra tişört madalya sertifika gibi hediyelerde veriliyor.
Pangea Derneğinin düzenlediği olimpiyatların sponsorları arasında Atrikom, Safa, Datawork, HK Üniversitesi, Bremen Üniversitesi, HPI enstitüsü, THI Üniversitesi, Odysseum, HTW Saar bulunuyor.
Bu yılki Almanya geneli ödül töreni 8 Haziran Cumartesi Frankfurt da düzenlendi. Yüzlerce öğrenci ve velinin katıldığı final töreninde heyecan doruktaydı. Sunuculuğunu Dr. Harry Keaton’un yaptığı final programının açılış konuşmasını ise Frankfurt Şehir Meclisi Başkanı Dr. Renate Sterzel yaptı. Ardından finalde dereceye giren öğrencilere madalyaları takdim edildi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here