Almanya Yeni İltica Yasası Meclisten Geçti

0
864

Almanya Federal Meclisi’nde kabul edilen yeni iltica yasasına göre sığınma talebi reddedilen göçmenler hızlı bir şekilde sınır dışı edilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve iltica kanununda değişiklikleri içeren yasa tasarısı Federal Meclis’te 159’a karşı 372 oyla kabul edildi. Oylamada 111 milletvekili çekimser kaldı. Yeni iltica yasasına göre, sığınma başvurusu reddedilen ve haklarında sınır dışı edilme kararı bulunmasına rağmen ülkede kalmayı sürdüren mültecilerin sınır dışı edilmesi kolaylaştırılıyor.
25 bin göçmen sınır dışı edildi
Geçen yıl yaklaşık 25 bin göçmeni sınır dışı eden Almanya, cezaevinde tutulan mültecilerin gerçek kimliklerini gizlemeleri de sınır dışı edilmeleri için bir sebep olarak kabul edilecek. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Bir hukuk devletinin, sınır dışı edilmesi gerekenleri ülkeyi terk etmelerini sağlaması gerekir.”dedi.
Bu arada son yıllarda Almanya’ya yapılan sığınma talebi azalırken Türkiye’den yapılan başvurular aksine arttı. Almanya 2018’de bu mülteciler için 23 milyar euro harcadı. Öte yandan Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke ise yeni düzenlemeleri eleştirerek, hakkında sınır dışı kararı verilen mültecilerin suçlularla aynı cezaevlerinde kalmalarının Avrupa hukukuna aykırı olduğunu belirtti. Yeşiller Milletvekili Filiz Polat meclisten geçen yasa tasarısının Alman Anayasası’na aykırı olduğunu belirterek “demokrasi için kara gün” olarak nitelendirdi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here