Yunanistan Türkiye Sınırında Neler Oluyor?

0
1054

Yunanistan ile Türkiye kara sınırını belirleyen Meriç Nehri üzerinde yasadışı geçiş yapmaya çalışan mültecilerin dövülerek, zorla geri gönderme vakalarının artarak devam ettiği ve bunu yapanların Yunan Polisi olduğu iddia ediliyor.

23 Nisan tarihinden bu zamana kadar devam ederken,Geçen Cuma gecesi Türk siyasi sığınmacılar, Evros bölgesinden Türkiye sınırından Yunanistan geçme girişimlerinin ardından, maskeli adamlar tarafından coplarla dövüldükten sonra geri itildiklerini iddia ediyor.“Geri itme – Push-Back” olarak bilinen hukuk dışı uygulamalarla zorla geri gönderildikleri ve Türkiye sınırı içerisinde bekleyen Tugay Komutanlığı Hudut Birliği askerleri tarafından gözaltına alındıklarını bildirdiler.

Resmi olmayan rakamlara göre 4 Kürt siyasi sığınmacı olmak üzere Türkiye’den toplam 63 kişi, 23 Nisan’dan bu yana Yunanistan’a Evros üzerinden geçtikten sonra Türkiye’ye geri gönderildi. Bunlardan 44 ‘ü Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı ve durumlarının ne olduğu teyite muhtaç.

Furkan GENCEHAN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here