Van Büyükşehir Belediyesine Kayyumun Bıraktığı Borç Açıklandı: 1 Milyar 108 Milyon

0
254

Van Büyükşehir Belediyesinin Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Kayyum bıraktığı borcu  açıkladı. Belediyeye 1 milyar 108 Milyon borç bırakıldığını söyleyen Ertan, bunun hesabını mutlaka soracağız dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Van Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek eşbaşkanlara görevlerinde başarılar diledi. Ardından belediye binası önünde basın açıklaması yapıldı.

Gazete Wan’ın aktardığı habere göre; İlk olarak söz alan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, yaptığı konuşmada “ Bir yandan halkımızı ağırlarken, acil yapılması gerekenler konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Sizlere söz verdiğimiz kayyumların bıraktığı tahribatı inceliyor ve bu talanın sebebini halkımıza anlatmak için incelemelerimizi devam ettiriyoruz. Doğrusu, Sayın Bekir Kaya’yı,  rehin alarak hapse atan zihniyetin bu binanın neden bu beton blokları ördüğünü, yığınak yaptığını içeride ki talan politikasını daha iyi anlayabiliyoruz. Mevcut tahribat çok büyüktür. Harcadıkları her kuruşun incelenmesi için komisyonlarımızı oluşturduk, ihalelerle, dosyalarla ilgili tüm detayları halkımızın bilgisine sunacağız. Sadece büyük şehir 1.2 katrilyon borç bırakıldı. Ortada  hizmet var mı?… Ne iş yapılmış? Bu borçla bizi baş başa bıraktılar. Bunun hesabını mutlaka soracağız ve bu sözü halkımıza veriyoruz. Bu blokların sebebi halkın hesabının sorulması engellenmesi içinmiş. Tek dertleri kendilerini korumak ve talan politikasını örtbas etmekmiş. Değerli arkadaşlar, bizler eş başkanlar olarak meclis üyeleri ile birlikte tüm sürecin takipçisi olacağız. “ diye konuştu.

Özgökçe’nin ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’de, kayyumları süpürmenin ferahlığının tüm Amed, Mardin ve Van’da yaşandığını kaydetti. “31 Mart seçimlerine giderken çok güçlü bir iddiamız vardı ve dedik ki bu kayyumları süpüreceğiz ve AKP-MHP bloğunu gerileteceğiz.” Diyerek sözlerini sürdüren Temelli, “ İşte sizin emeklerinizle bunu başardık. Şimdi o kadar bunalımdalar iken ne dediklerini bilmiyorlar. Biz, tekçi zihniyete en güzel cevabı bizler verdiniz. Siyasetin kulvarını değiştirdik, barışın, demokrasinin yolunu açtık. Tecride mahkum edenlere 31 Mart’ta cevap verdik ve dedik ki ‘Tecrit sonlansın’,  4 yıldır Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit bu ülkeye tecrittir. Bizler barış ve demokrasinin yolunu açarken aslında adalet istiyoruz. Leyla Güven gibi adalet istiyoruz. Strazbourg ve Hewler’de ki yoldaşlarımız gibi adalet olsun istiyoruz. Açlık grevi kritik noktaya gelmiş durumda, annelerimiz beyaz tülbentlerle itiraz ediyor ve barışı istiyoruz. Adalet Bakanı’na bir kez daha sesleniyoruz : ‘Bu mutlak tecride son verin. Sayın Öcalan ailesi ve avukatlarıyla düzenli olarak görüşebilsin. Hukuksuzluğa son verin. Bu tecridin uygulandığı 4 yıl boyunca ülkeyi OHAL’e mahkum ettiniz, kayyum düzenine geçtiniz. 31 Mart’ta buna son verdik, ancak siz hala OHAL düzeninin devam etmesi için elinizden geleni ardınıza koymuyorsunuz. Türkiye’de, sendikaları, tüm demokratik kesimleri demokrasi ittifakında buluşmaya davet ediyoruz. Acıl ihtiyacımız demokrasi ve Kürt meselesinin çözümüdür. “ ifadelerini kullandı.

Kazandıkları bir çok belediyenin OHAL’ci zihniyet tarafından ‘KHK’lılar Belediye Başkanı olamaz’ diyerek gasp edildiğini dile getiren Temelli, “  Kazanmamış olanları o koltuklara oturttular. Bizler o gasp edenleri tanımıyoruz ve hiçbir zaman da tanımayacağız. Kayyum gasptır, kayyum talandır. Amed’de, Mardin’de, Van’da bu talanı gördük. Hem kazandığımız ve gasp edilen her yeri gezeceğiz ve bu talanı teşhir edeceğiz. Hakkımız olanı aldık ve aramaya devam edeceğiz. YSK’ya bir kez daha sesleniyorum. Bir adaletsizliğe imza attırdınız. Bu hukuksuz kararınızdan bir an önce geri dönün. Halkın iradesine saygı gösterin. Gasp edilmiş bu belediyeleri yeniden halkın seçtiği eş başkanlara teslim edin. Buradan Sayıştay ve tüm denetçi kurumlara sesleniyorum, kayyum dönemine ilişkin inceleme başlatın. Sayıştay, Maliye Bakanlığı denetçilerini göreve çağırıyoruz. Kamu malı zarara uğratılmıştır.  Tüm bu suçun açığa çıkarılması için açık davette bulunuyoruz. Bizim geçmiş eş başkanlarımız şimdi tutsak ve tek suçları yoktur. Gelin geçmişi denetleyin, gelin bizi her gün dene t  leyin. Bizim saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Amed’de 1600 kilo kadayıf yemişler. Yedikleri ortada, milyarlarca lira yemişler. Haram zıkkım olsun. Yedikleri bu halkın hakkıdır. Öyle bir iştahları var ki doymuyorlar ve doymadıkları için halkın hakkını gasp etme peşindeler ve buna izin vereceğiz. Belediyelerimizde yerel demokrasi anlayışını hayata geçireceğiz, birlikte yöneteceğiz. Demokrasi ittifakına çağrımız aslında halka, barışa sahip çıkma çağrısıdır. Gelin yana yana, omuz omuza durarak bu talan düzenine hep birlikte son verelim.” Dedi.

Son olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, “ Bugün Van’da olmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bu belediye binasını bir kez daha kazanmanın büyük bir onurunu ve şerefini yaşıyoruz ve bu anlamda hepinize teşekkür ediyoruz. Sizler bir kez daha iradenize sahip çıktınız. Sizler bir kez daha Sayın Bekir Kaya’ya ve onun gasp edilen iradesine sahip çıktınız. Bu binanın içinde Sevgili Bekir Kaya’nın ve  seçilen tüm arkadaşların şahsında Van halkının iradesi gasp edilmişti. Bu zulmü ve talanı bir kez daha yenmenin onurunu ne kadar yaşarsak azdır. Bu belediyeyi kazandırmamak için her türlü engeli önümüze çıkardılar. Van halkı hiçbir engel tanımadı. Van halkı birliğini ve beraberliğini bir kez daha ortaya koyarak Sevgili Bekir Kaya’ya bir kez daha sahip çıktı.” Diye konuştu.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının kayyum talanını ve hırsızlıklarını her yerde deşifre edeceğini kaydeden Buldan, “ Çalmakla kalmadılar, sizlerin yarınını, geleceğini çaldılar. İşte geleceğiniz, emeğiniz için Van halkı seçilen Eş Başkanlarının yanında olmalıdır. İmkansızlarımızın olduğunu biliyoruz ama sizlerin bizlere vereceği desteğe inanıyoruz. Van’da sınırlı kalmayan bir çok yerde kazandığımız yerler var ancak bizi derinden yaralayan 3 belediyenin bizden alınması oldu. KHK gerekçesiyle mazbata verilmemesi asla kabul edilecek bir şey değil. Onların yerine atanan elbette ki halkımız tarafından meşru  belediye başkanı olarak görülmeyecektir. Tuşba, Edremit ve Çaldıran Belediye Eş Başkanlarımız meşru başkanlardır. Dolayısıyla yol yakınken, bu gasp edilen yerlerimiz seçilen belediye eş başkanlarımıza mutlaka geri verilmelidir.” Çağrısında bulundu.

Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü “Biz seçim kampanyamızda dedik ki ‘Kayyumları göndereceğiz, AKP-MHP’ye kaybettireceğiz’ bunu gerçekleştirdik, bunu başardık. Onların kimyasını bozduğumuz için bir kez daha bizlere saldırı var. Seçim sonuçları herkese ders vermiştir. Özellikle AKP hükümetine büyük bir derstir. Kürt halkını yok sayan, toplumsal muhalefeti göz önünde bulundurmayan bu anlayışa büyük bir derstir. Ancak hala kutuplaştırıcı bir dille bu ülkede hüküm sürmeye çalışıyorlar. AKP hükümeti şunu öğrenmelidir. Bu ülkede herkesi bir görerek, Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi, Arabı, Çerkezi ile herkese eşit davranmak zorundasınız. Bu halk size bunu gösterdi.Demokrasi ittifakı çok önemlidir. Artık AKP’ye karşı hep birlikte hareket etmenin zamanıdır. İnkara karşı, faşizme karşı birlik ve beraberliği esas almak zorundasınız. Sevgili Leyla Güven bugün 172’inci gününde ve dünyanın her yerinde bedenini açlığa yatıran insanlarımızın talebi meşru ve yasaldır. Bu talebi yok saymayan hiçbir hukuka sığmaz. Sayın Öcalan ile aile ve avukat görüşmeleri acil başlatılmalıdır. Bu görüşme barışın, demokrasinin, özgürlüğün yolunu açar. O yüzden bu taleplere sessiz kalmayın.”

Buldan ve Temelli son olarak HDP Van İl binasında dönüşümlü açlık grevi eylemini sürdürenleri ziyaret ederek destek sundu.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here