Cezaevlerinde İnsan Hakları İhlali Sürüyor: Sağlık Sorunları Yaşayan Nurcan Biçer Öner’e Mahkemeye Sunması Gereken Hastane Raporları Verilmiyor!

1
203

Nurcan Biçer  Öner. 9 Nisan 2019 tarihinde Kırıkkale’deki evinden emniyet güçleri tarafından alındı. Bir süre Adıyaman’da sınıf öğretmeni olarak çalışan Öner, bir dönem  lise düzeyinde İngilizce öğretmenliği de yaptı. Geçtiğimiz yıllarda  savcılık tarafından kendisine hapishaneleri denetleme görevi de verilmişti. 3 adet basılı kitabı olan Nurcan Öner, Avrupa Birliği projesi kapsamında Adıyaman’da kız çocuklarını meslek lisesine kazandırmak amacıyla rehber öğretmenlik de yapmıştır. Eğitim adına yıllar boyunca bu denli önemli vazifeleri büyük bir özen, gayret ve vatanseverlikle eda etmiş olan Nurcan Hanım, KHK ile ihraç edilen on binlerce öğretmenden biri.

Nurcan Hanımın oldukça ciddi sağlık sorunları bulunuyor. Sindirim sistemi sorunları ile mücadele eden Öner, birçok besini yiyip içemiyor ( ve tuvalet ihtiyacına çıktığında kanamaları bir saate yakın devam ediyor.)  Ailesinin tüm çaba ve girişimlerine rağmen  tedavi gördüğü hastanelerden tutuklanma sonrası  yatış kayıtlarına bile erişim sağlanamıyor.

Sağlık sorunlarına dair bilgi ve evraklara ulaşmak isteyen oğluna , anlaşılması güç bir şekilde ”Sistemde böyle bir kayıt yok” cevabı veriliyor.  Önceki aylarda Adıyaman ve Gaziantep’te hastaneye giden ve kendisine tedavi uygulanan Nurcan hanımın kayıtlarına ulaşılamadığının söylenmesi oldukça ilginç. Bu durum aynı zamanda birçok insan hakkı ihlalinin yaşandığı Türkiye ‘de zulmün ne denli boyut değiştirebileceğinin can yakıcı göstergelerinden biri. Tecrübeli eğitimcinin ailesi, hastane kayıtlarına dair kendilerine yardımcı olabilecek bir yetkiliye ulaşmak istiyor. Nurcan hanımın büyük oğlu Can Öner, annesinin hastalığının bu süreçte yaşayacağı üzüntü ve strese bağlı olarak kolon kanserine dönüşme riskinin çok yüksek olduğunu söylüyor. Nurcan hanımın 13 ve 18 yaşlarındaki evlatları çok üzgün. Hukukun  işlemesini ve Nurcan hanımın gerekli olduğu şekilde tedavi görmesini umutla bekliyorlar.

MEB tavsiyeli 100 temel eserden “Kırmızı Toka” adlı kitabın da yazarı, saygın bir edebiyatçı olan Nurcan Biçer Öner hanımefendinin KHK ile ihracı sonrasında kitabına da el konulmuş. Yıllarca farklı kulvarlarda başarılı bir şekilde eğitime ve edebiyata emek vermiş bir insanın hukuki bir gerekçe olmaksızın tutukluluğu ve ciddi bir hastalığı olmasına karşın uygun koşullar sağlanıp tedavi edilmemesi,  Türkiye adına yeni  bir utanç sebebi.

Adıyaman ve Gaziantep ‘teki sağlık kurumlarında Nurcan hanımın hastalığına ilişkin arşive, ailesi tarafından  ulaşılamaması; akla, mantığa ,  insanlığa sığmayacak ve kelimelerle ifade edilemeyecek bir muamma.

Hiçbir yönüyle hukuk ve vicdan ile açıklanamayan bu durumun bir an önce çözüme ,adalete kavuşturulması gerekiyor.

 

 

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here