Alman Milletvekili ile Almanya Demokrasi Adımlarını Konuştuk

0
293

Almanya Demokrasi Sınavından Nasıl Bu Kadar Hızlı ve Güçlenerek Çıktı ?

Alman CDU Milletvekili Klaus Dieter Gröhler ile YeniHamle olarak Almanya’da yaşanan demokrasi adımlarını konuştuk.

Hitler döneminde resmen yerle bir olan ülke nasıl oldu da şuan dünya devleri arasına girdi? Almanya şuanki konumunu nelere borçlu?

Milletvekili ile randevu günü meclis binasının misafir girişinde buluştuk. Sayın vekil bizi kapıda karşıladı, kimlik kontrolleri sırasında yanımızda oldu, yardımcı oldu, güvenlik görevlilerinin sorularını yanıtladı açıkçası bizleri çok şaşırttı ve toplantı salonuna geçtik. Türkiye’de evvela bir asistan veya sekreterle karşılaşır sonra protokol müdürüne ulaşır sonra vekile ulaşabilirdik. Burada direkt vekilin bizi randevu saatinde kapıda karşılaması son derece etkiledi.

Meclis binası ve toplantı salonu her tarafı camlarla kaplıydı. Duvar yok denecek kadar az ve dışardan tüm ofisler rahatlıkla görülebiliyor. Bir iki polis aracı dışında hiç güvenlik güçlerini göremiyoruz ve tam aksine yürüyüş yapan, koşan, bisiklet binen halktan insanlar dikkatimizi çekiyor.

Gröhler durumu açıklarken “biz herşeyimizle şeffaf olmaya çalışıyoruz. Bizim halktan gizli saklımız yok herşey onların menfaati için onların gözleri önünde oluyor.” Bu durumu en çok yadırgayan ise ziyarete gelen İsrail yetkilileri olduğunu anlatan vekil “Hem bukadar şeffaf hemde halkla içiçe nasıl bu kadar rahat olabiliyorsunuz? Bu güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?” diye tepki gösterip şaşırdıklarını belirtiyor. “Ancak biz topluma bu güveni verebilmemiz için bunu yapmaya mecburuz.” diyerek ekliyor.

“8 Silindirli Motor”

Meclis binası yeni ve eski olmak üzere 2 binadan oluşuyor. Eski bina 1871 de yapılan ve Hitler döneminde yangına maruz kalan ama hala meclis olarak hizmet veren bina. Yeni bina ise dairesel tasarıma sahip 8 bölümden oluşan tüm ofislerin bulunduğu tamamen cam bina. Dairesel bölümlerin anlamını sorduğumuzda Vekil:”Binanın 8 dairesel bölümü 8 silindirli motora benzetilir ve Almanya’nın tüm işlerinin mutfağı burasıdır.  Burada tüm işler görülür hazır halde eski meclisteki genel kurula sunulur. Orada sadece oylama vardır.

Yeni meclis binasının hemen yanında bir de sosyal faaliyetlerin yürütüldüğü ikinci bir bina yeralır. Bu bina ile aradan bir yapay su kanalı geçiyor.  Oldukça büyük bu kanalda insanlar tekne turlarıyla da Berlin’i izlemenin tadını çıkarıyor. İkinci binada meclise ait bir kütüphane olduğunu ve 1871 den beri tüm bilgilerin orada korunduğunu belirtiyor. Yine aynı binada sergi salonu, konferans salonu gibi sosyal alanların bulunduğunu ifade etti.

Eski ve yeni 2 Meclis alttan bir koridor ile birbirine bağlanır. Koridor boyunca Alman demokrasi tarihinin önemli aşamaları açıklamalı görsellerle duvarlara yerleştirilmiş, ziyaretçiler bu resimleri izleyerek eski meclise geçer. Eski meclis binası tarihi dokusu büyük oranda korunmuş. Ancak Reichstag Yangınında kubbesi yanmış. Yanan kubbenin yerine cam kubbe yapılmış. Gelen ziyaretçiler gezerek bu kubbenin tepesine kadar çıkabiliyor.

Eski meclis binasının birçok bölümü restore edilirken bazı alanlar özellikle olduğu gibi bırakılmış. Sebebini sorduğumuzda “o zor günler hep hatırlansın hiç unutulmasın ki bir daha aynı acıları yaşamayalım.” diye ekliyor. Gezerken giriş katta sayın Merkel’in odasıyla karşılaşıyoruz gayet mütevazi görünen oda tamda özellikle restore edilmemiş kısımların birinin önünde bulunuyor. Böylece demokrasi sınavı daima hafızalarda canlı tutuluyor.

Oldukça yoğun ziyaretçi girişi de gözlerden kaçmıyor. Öğrenci, genç, yaşlı ve turist kafileleri 10’lu 20’li gruplar halinde meclis binasını geziyor. Sayın vekil yılda yaklaşık 3 Milyon ziyaretçinin geldiğini belirtiyor. Meclis girişi önünde uzun kuyruklar oluşturan ziyaretçileri göstererek hoş bir görüntü olmadığını ve ziyaretçilerin beklemeden içeri hızlıca girebilecekleri bir proje üzerinde çalıştıklarını da ekliyor.

Meclis ana salonunda her eyalet ve oy oranlarına göre her parti sandalye sayısına sahip. 16 eyaletten 6 siyasi partinin 709 vekilliği bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here