Fransa’nın Simgesi Notre Dam Katedrali Yanıyor

0
169

Dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali yanıyor, yüksek duman bulutları gökyüzünü sardı. Yüzlerce itfaiyeci yangını kontrol etmek ve değerli sanat hazinelerini kurtarmak için görevlendirildi.

Paris’teki dünyaca ünlü Notre-Dame Katedrali’nde büyük bir yangın çıktı. Fransa başkentinin simgesi olan yapı büyük bir duman ve kül bulutu içinde. Çatı kirişinden alevler çıkıyor. Katedralin iki büyük kulesinden siyah duman çıkıyor. Küller geniş bir alana yayıldı.

Yangın iki ana kuleden birine ulaştı. Vitray pencerelerinin arkasında da alevler var. İçişleri Bakanlığı yaklaşık 400 itfaiyecinin yangını söndürmeye çalıştığını belirtti. Bazı itfaiyecilerin binanın içinden alevlere karşı, diğerlerinin dışarıdan müdahale ettiğini söyledi. Olası yaralanmalar hakkında henüz hiçbir şey bilinmemekte.

Kilisenin arkasının da su altında olduğu bildirildi. İki ana kule yalnızca kısmen etkilendi

Kuzey kulesinde yangın çıktı. Kilisenin dökme kurşun kaplamaları da yanıyor. Muazzam bir ısı yayan 250 ton kurşun yanıyor. Bu durum yangını kontrol etmeyi oldukça zorlaştırıyor.

İtfaiye: “yangının yayılmasının durup durmayacağına emin değiliz” dedi. dünyaca ünlü katedralin kurtarılıp kurtarılamayacağına dair bir sözcü, bir sonraki bir buçuk saat içinde belli olacağını söyledi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here