22 Yaşındaki Ali Haydar Çakmak’tan Örnek Davranış: Rojava’da Kütüphane Kurdu

0
565

DENİZ ZENGİN RÖPORTAJIDIR..
Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız? Ali Haydar Çakmak kimdir?

Benim isimim Ali-Haydar Çakmak 22 yaşındayım. Memleketim Tunceli-Dersim ancak Hollanda’da yaşıyorum. Avans university of applied sciences’de kamu yönetimi okuyorum ve burada groen links (yeşil sol) partisinde çalışmalar yürütüyorum.

Rojava’da kütüphane kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Reuver’da kütüphanede staj yapıyordum ve o dönem Suriye sık sık savaş haberleriyle medyada anılıyordu ve maalesef halen Suriye manşetlerden düşmüyor. O dönem IŞID, en güçlü zamanını yaşıyordu ve her yer yıkılmış haldeydi. Ve buna sessiz kalamazdım. Belki savaşı ve zulmü durduramam ama oraya fayda sağlayacak bir şeyler yapabilirdim. Çünkü nerede zulüm varsa oradaki durumu değiştirmek isterim. Hollandalı bir şairin bir sözü vardır; “Seyirci olarak kalmayın, bir şeyleri değiştirmek için harekete geçin; Kızgınlıklarınızı bir kenara bırakıp iyiliğe bir adim atın.” Bu benim her zaman hayat görüşüm olmuştur. Ve gerçekten insanı mutlu eden bir şey varsa oda başkalarına iyilik yapmaktır. Bende staj yaptığım yerden esinlenerek kütüphane kurma fikrinin ortaya çıkardım. Genç arkadaşlarım başta olmak üzere tüm insanlar için yararlı olacağını düşündüm ve çalışmalara başladım.

Peki kütüphane kurmaya karar verdikten sonra ilk adımınız ne oldu?

İlk önce ben bir plan yaptım ve danışman kurulu oluşturmaya çalıştım. Bu danışma grubun içinde bilinen insanlar yer aldı. (Çeşitli şehrin başkanları, milletvekilleri, okul müdürleri, kurumlar.) vs. Sonra sponsor arayışına başladım ve kısa sürede arayışlarım sonuç verdi. 

Destekleyen bir kitle oldu mu yoksa tüm süreci tek başınıza mı ilerlettiniz?

Danışma kurulu aracılığıyla ve medya üzerinden bu projemi destekleyen büyük bir kitleye ulaşabildim ve projem duyuldukça daha fazla sponsor buldum. Ek bir not düşmek istiyorum. Sizin aracılığınızla beni destekleyen bütün insanlara teşekkür etmek isterim. Onların destekleri olmasaydı bu projeyi gerçekleştiremeyecektim.

Kurulan “gençlik kütüphanesi” Rojovalı halk tarafından nasıl karşılandı? 

Tabiki çok memnun oldular ve sevinçle karşıladılar. Ve umuyorum ki oradaki çocuklar bu kütüphaneden faydalansınlar. Çünkü okumak yeni kapılara ufuk açmak demektir ve buradaki insanlar okuyarak belki yaşadıkları zorlu süreci bir nebze unuturlar, belki kitaplarla başka dünyaların kapılarını aralarlar. 

Kurduğunuz kütüphane ile “Genç Etki” ödülüne aday gösterildiniz. Heyecan verici bir durum olsa gerek. Siz ne düşünüyorsunuz?

Oldukça heyecan verici ve gurur duyduğum bir durum. Kafamda oluşan düşünceyi gerçekleştirmek ve bunun böyle bir sonuç doğurması mutluluk verici.

***Ali Haydar Çakmak Genç Etki ödülüne aday gösterildi. Sizde genç arkadaşımıza bir oy vererek projesine destek olabilirsiniz; https://youngimpact.nl/stemmen/#

Bu tür projelerin devamı gelecek mi? Bir planınız var mı?

Tabiki… Aslında hayat anlayışım şudur; Dünyaya iyi ve güzel şeyler bırakmaktan daha güzel bir şey yoktur. Bu sebeple bu henüz başlangıç ve bir çok yeni proje ile insanlara fayda sağlamak istiyorum. 

Son olarak henüz 22 yaşındasınız ve bütün insanlara örnek olacak bir projeye imza attınız. Böyle güzel projelere teşvik için gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle kendilerine inanmalarını, hayallerinin peşinden gitmelerini ve asla pes etmemelerini söylemek isterim. Umarım bu proje de  bir çok genç arkadaşıma örnek olur ve ilham verir.

Ali Haydar Çakmak’ın Rojova’da kurduğu Kütüphane;

-DENİZ ZENGİN-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here