Trump, Golan Tepelerini İsrail Toprağı Olarak Tanıyan Kararı İmzaladı

1
293
ABD Başkanı Donald Trump, ‘Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını’ ilan eden başkanlık kararını imzaladı. Skandalın ardından Türkiye, AB ve Rusya’nın tepkileri ise gecikmedi.

ABD Başkanı Donald Trump, skandal ‘Golan Tepeleri’ kararnamesini imzaladı.

ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu ile ortak basın açıklaması yaptı. Trump açıklamasında, “İsrail’in kendini savunmaya hakkı var” ifadelerini kullandı. Netanyahu ise, “Hamas’ın saldırılarına karşı halkımızı savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’den ilk tepkiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini resmen tanıdığını’ ilan eden başkanlık kararını imzalamasına Twitter’dan tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, paylaşımında “ABD, bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı ancak bu karar, İsrail’in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu’daki barış çabalarını engelleyerek bölgede gerilimi daha da artıracak” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise yaptığı açıklamada, “Karar yanlıştır, orası Suriye toprağı. ABD, hukuk dışı bir işe imza attı.  Trump’ın imzası gayri meşru bir imzadır” şeklinde konuştu.

AB ve BM kararı tanımadı

AB’den yapılan açıklamada, “Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil İsrail’in 1967’den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz” denildi.

BM’den yapılan açıklamada da, “Golan Tepeleri’nin statüsü değişmedi ve BM’nin Golan politikası, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’dan açıklama

Trump’ın, Netanyahu’yu da yanına alarak skandal ‘Golan Tepeleri’ kararnamesini imzalaması sonrası bir açıklama da Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1Uluslararası hukuka aykırı bu karar Orta Doğu’daki gerginliği artırabilir” ifadeleri kullanıldı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here