Yeni Zelanda’dan Dünyaya İnsanlık Dersi

0
461

Yeni Zelanda’dan Dünyaya İnsanlık Dersi 

Yeni Zelanda yaşadığı terör saldırısı sonrası hem devleti hem milletiyle tüm dünyaya barış sevgi ve insanlık mesajları verdi. Bu başarılı tutumun ardındaki isim ise hiç şüphesiz Başbakan Bayan Andern. Olayın olduğu ilk günden beri sürekli insanların içinde oldu. Başörtü takıp evlerde camilerde acıları paylaştı insanlarla kucaklaştı. İlk gün olayın derin acısı, yüzünden okunan Başbakan ertesi gün meclis kürsüsünden radikalizme öfke ile haykırdı. Ama hep halkın içinde halktan biri oldu. Aileleri ziyaret etti sarıldı ağladı acıları paylaştı. Ardından yasalar gözden geçirildi ve otomatik silahlar yasaklandı. Katil daha ilk günden yakalanıp hukuk önüne çıkarıldı. Ömür boyu hücre hapsi verilerek toplum vicdanı bir nebze de olsa rahatlatıldı. 

Toplumsal olarak da olaya tepkiler çığ gibi büyüdü. Ancak bu, acı olayın en büyük dersi insanlar arasındaki perdeleri kaldırması duvarları yıkması oldu. Her dil din ve ırktan insanlar sürekli kucaklaştı acıları paylaştı. Tüm dünyaya insanlık dersi verecek derecede değerli anlara sahne oldu. Daha ilk günden itibaren insanlar ellerinde çiçeklerle camilere koştu biz kardeşiz mesajları verdi. Meclisin açılışı Kuran okunarak yapıldı, camilerde ezanlar saygıyla dinlendi, müslümanlar namaz kılarken diğer din mensupları nöbet tuttu. El ele tutulan bu nöbet dünyaya en büyük insanlık dersi oldu. 8 yıl önce müslüman olan bir Yeni Zellandalı olanları göz yaşları içinde anlattı. Teröristle kapıda karşılaşan ve ona “Hoşgeldin Kardeşim” diyerek karşılayan ancak şehit olan yaşlı Afgan amcaya ithafen “o benim babam gibiydi bana evini açtı sevgi gösterdi tüm bunları haketmiyor o çok iyi bir insandı” diyerek duygularını dile getirdi. 

Tam tersine ülkemizde yaşanan zulme karşı sessizlik şu tabloya baktığımızda insani değerleri ne kadarda çok yitirdiğimizi gösteriyor. Bu terör saldırısının seçime malzeme yapılması, Haçlı Terörü naraları ayrı bir felaket. Tüm dünya medyası günlerdir bu rezaleti konuşuyor. 

Tam aksine bugün kılınan Cuma namazları televizyonlardan canlı yayınlandı, bayan sunucular  Başbakanın çağrısına kulak verip acıları paylaştığını göstermek adına siyah başörtü ile çıktılar yayına. Yine birlik beraberlik mesajları verildi terör lanetlendi. Başbakan Andern bir konuşma yaptı ve konuşmya Peygamber Efendimizin bir hadisiyle başladı. Umarım bu tablo tüm dünya insanları için barış ve huzur içinde birlikte yaşamın kapılarını açan bir kapı olur. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here