Trump’tan Ortadoğu Barışına Darbe

0
222

Amerika Ortadoğu politikasını yönlendirmeye devam ediyor. ABD Başkanı Trump, İsrail’in işgal ettiği Golan Tepeleri’ni İsrail’in bir parçası olarak tanıyacağını belirtti. 

Trump Twitter’da yaptığı açıklamada “52 yıl sonra, İsrail’in kritik, stratejik ve güvenlik öneme sahip olan Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tam anlamıyla tanıma zamanı geldi!” dedi. 

Bu durum aslında ABD’nin daha önceki yasal konumundan dramatik bir ayrılışı temsil ediyor: Golan Tepeleri, 1967 Altı Gün Savaşı’nda İsrail tarafından ele geçirildi. O zamanlar, Yahudi devleti Arap devletlerinin yakın bir saldırısından önce geldi ve Mısır, Ürdün ve Suriye’nin elindeki toprakları ele geçirdi. Bunlar, 1973 Yom Kippur Savaşı’ndan sonra İsrail ile Suriye işgal altındaki Golan arasında bir sınır çizgisiyle işaretlendi ve silahsızlandı. Ancak bu durum şu ana kadar ne diğer devletler ne de Birleşmiş Milletler tarafından tanınmadı. 

Netanyahu, Trump’a teşekkür etti.

Golan Tepeleri’nin geri dönüşünün uzun zamandır Suriye ile barış antlaşmasına ulaşması için İsrail’in olası bir vaadi olduğu kabul edildi. Bununla birlikte İran’ın egemen devlet olma hedefi bulunduğundan, bu hiç olmadığı kadar düşük bir ihtimal gibi görünüyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran’ın Suriye’yi İsrail’i yok etmek için bir platform olarak kullanmaya çalıştığı bir dönemde, Başkan Trump İsrail’in Golan Tepeleri’nin egemenliğini cesaretle tanıdı” dedi. “Teşekkürler, Başkan Trump!” dedi. 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here