Yeni Zelanda Terör Saldırısı Dünyada İnfial Yarattı

1
242

Yeni Zelanda’da ki Terör Saldırısı Dünyada İnfial Yarattı 

Bugün öğle saatlerinde Christchurch’te kentindeki iki camiye terör saldırısı düzenlendi. 49 kişi hayatını kaybederken 50 kişi de yaralandı. 4 kişinin gözaltına alındığı saldıyı Yetkililer ‘terör eylemi’ olarak nitelendirdi. 

Polisin alınan bilgiye göre saldırı sonrası tespit edilen bomba yüklü bir araç da etkisiz hale getirildi. Gözaltındaki terörislerden biri yarın mahkemeye çıkacak. İki kişi silah bulundurmaktan gözaltında tutuluyor. Diğerinin ise olayla bağlantısı olmadığı düşünülüyor. Saldırının ardından ülkedeki tüm camilerin kapalı tutulması tavsiye edildi. Kentte eğitime ara verildi. Kent halkına dışarı çıkmamaları yönünde uyarılarda bulunuldu. 

Tüm dünya liderlerinden saldırıyı kınayan açıklamalar geldi. 

Yeni Zelanda’nın Başbakan’ı Jacinda Erdern; “Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Bu olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir. Kurbanların çoğu göçmen veya mülteci; Yeni Zelanda’yı evleri yapmayı seçtiler; onlar (aslında) biziz” diye konuştu. 

Merkel: “Yeni Zelandalılarla yas tutuyorum”

Almanya Başbakanı Angela Merkel Twitter hesabından yaptığı açıklamada çok sarsıldığını söyledi. “Yeni Zelandalılarla beraber camilerini istila eden ve ırkçı bir nefretle öldürülen vatandaşları için yas tutuyorum. Camilerinde huzur içinde ibadet eden Müslümanlar ırkçılık nefretiyle katledildiler. Derin üzüntü içindeyim. Müslüman ailelerin ve Yeni Zelandalıların acılarını paylaşıyorum.”” dedi. 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here