Boeing’in 737 Max ile Başı Dertte

0
227

Boegin’in 737 Max ile Başı Dertte

İlk olarak 2016 da çıkardığı ve dev cüssesiyle tanıtılan Max ailesi yazılımsal ve donanımsal ciddi sorunlar yaşıyor. Geçtiğimiz hafta Endonezya ve Etiyopya’da 2 uçak düştü ve yüzlerce yolcu hayatını kaybetti. Ardından hava sahasını bir çok ülke bu uçaklara kapattı. Çin, Endonezya, AB ülkeleri hava sahasını kapatan ülkeler arasında. Ancak bu durumun ülkelere ve firmalara ciddi maddi zararları söz konusu. Bu tüm olumsuzlukları Boeing firmasının tazmin etmesi bekleniyor ki firma çok ciddi rakamlarla karşılaşacak. 

Boeing İcra Kurulu Başkanı yaptığı açıklamada Max ailesini savunarak hiç bir eksikliğin olmadığını ifade ederek konunun araştırıldığını söyledi. Ancak Havacılık ve Uzay Dairesi düşen uçakların kara kutularını inceleyerek pilotların kayıtlarını tespit etti. İncelemeden sonra açıklama yapan uzmanlar ise belirli bir noktadan sonra uçağın hakimiyetten çıkarak burun kıvırdığını otomatik pilotun devreye girdiğini tesbit ettiklerini söyledi. Bu duruma ise son eklenen bir yazılımın sebep olduğu kanaati var. 

ABD Başkanı Trump talimat vererek tüm Max uçuşlarının bir süreliğine durdurulması söyledi. ABD Havacılık Ajansı ve Boeing tüm dünyadaki 737 Max uçaklarına çağrıda bulunarak tedbiren olay açıklığa kavuşuncaya dek uçakların kullanılmaması tavsiyesinde bulundu. 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here