Avrupa Parlementosu’ndan Kritik Türkiye Kararı

0
260

AP Türkiye’nin Adaylığının Durdurulmasını Talep Eden Raporu Onayladı. AP bugün yapılan oturumunda Türkiye’nin AB adaylık müzakerelerinin durdurulmasını talep eden raporu kabul kararı aldı. Avrupa Parlamentosu Türkiye ile Avrupa Birliği arasında iplerin iyice gerilmesine sebep olacak raporu onayladı. Avrupa milletvekilleri Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği müzakerelerinin dondurulmasını istiyor. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınmasını öneren kararı Strasbourg’daki genel kurul oturumunda kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınması önerisinde bulunan kararı Strasbourg’daki genel kurul oturumuda oy çoğunluğuyla kabul edildi. Oylamaya katılan 622 parlamenterden 370’i karar lehinde, 109’u ise karar aleyhide oy kullandı. 143 parlamenter çekimser kaldı.

Nihai oylama öncesi Hristiyan Demokrat, aşırı sağcı ve AB karşıtı gruplar tarafından, müzakerelerin “askıya alınması” yerine “tamamen sonlandırılmasını” isteyen ve ayrı ayrı hazırlanan ve oylanan üç değişiklik önergesi ise oy çokluğuyla reddedildi.

Perşembe günü konuya yönelik Strasbourg’da nihai oylama yapılacak. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun genel kurulunda alınacak kararın herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Karar tavsiye niteliği taşıyor. 

AP görüşmelerinde söz alan AP Milletvekili Kati Piri Türkiye de yaşanan insan hakları ihlalleri ve hukuksuzlukları dile getirdi. Piri, “Demokratik ve liberal bir sistmede kuvvetler ayrılığı bu şekilde olmaz” dedi. Erdoğan’ın sert söylemleriyle birlikte Türkiye-AB ilişkilerinde son dönemde gerginlikler yaşandığını kaydeden Piri, “Tek adam rejimi ile Türkiye-AB ilişkileri daha iyiye gidecek gibi gözükmüyor” dedi. 

AP Türkiye raportörü Kati Piri, Türkiye’de düzenlenen genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin “adil bir ortamda” yapılmadığını öne sürdü. Avrupa Parlamenterleri Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile kabul edilen Türkiye raporu hakkında konuşan Avrupa Parlamenterleri Türkiye’nin bu hali ile Avrupa Birliği’ne üye olamayacağını Avrupa Birliği’nin ise Ankara ile ilişkileri koparmamak adına uzun vadede strateji belirlemesi gerektiğini söylediler. 

“Avrupa Birliği Konseyi Türkiye’ye yönelik strateji belirlemeli”

Hollandalı Avrupa Parlamenteri Kati Piri üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep ederek Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Komisyonu’na harekete geçme konusunda çağrıda bulunduklarını söyledi. Ayrıca insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalan bir çok kişinin yanında olmaya devam edeceklerini, demokrat Türk vatandaşlarını yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

AKP li Bakan Çelik’ten AB ye Sert Sözler

AP kararı sonrası basın açıklaması yapan Ömer Çelik AP kararını sert sözlerle eleştirdi. Bakan Çelik ‘bu karar anlamsız yetkisiz bir karardır tanımıyoruz’ açıklaması yaptı. 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here