HDP’nin “Özgürlük, Kendini Yönetmekle Başlar” Yazılı Afişleri 3 İlde Toplatıldı!

0
264
HDP’nin “Özgürlük kendini yönetmekle başlar” yazılı afişleri Ağrı, Siirt ve Bitlis’te toplatıldı.

Siirt Savcılığı, HDP’nin “Özgürlük kendini yönetmekle başlar” seçim sloganını, “Özgürlük özerklikle başlar. Özgürlük öz yönetimle başlar” şeklinde değerlendirerek afişlere el konulmasını istedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Siirt’te Halkların Demokratik Partisi (HDP), kentin birçok noktasına “Azadî bi xwerevebirinê dest pê dike (Özgürlük kendini yönetmekle başlar)” ve “Ya me ye (Bizimdir)” yazılı afişleri billboardlara astı. Bilboardlarda yer alan afişlere ilişkin 6 Mart’ta (dün) ilginç bir karar alındı.

HDP’nin kentin birçok noktasına astığı billboardlarına ilişkin tutanak tutan emniyet güçleri, afişlerin asıldığı noktalara tek tek yer vererek “…çeşitli ebatlarda beyaz zemin üzerine ‘Azadî bi xwereberinê dest pê dike’ Kürtçe ibareli ve özgürlük kendi kendini yönetmekle başlar, özgürlük özerklikle başlar, özgürlük özyönetimle başlar anlamına gelebileceği değerlendirilen ve ‘YA ME YE’ Kürtçe ibareli ‘Bizimdir’ anlamına geleceği değerlendirilen parti reklam afişlerinin yapıştırılmış olduğu görülerek konu ile ilgili tutanak tanzim edilmiştir” diyerek konulu Cumhuriyet Savcısına iletti.

Savcılık toplatma istedi

Cumhuriyet Savcısı da “CMK 127/1 maddesi gereği gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında mevcut ibareli tüm parti reklam afişlerine, tanıtım broşürlerine, pankartlara, dövizlere el konulması, örgüt propagandası yapmak suçundan soruşturma başlatılması, faillerin tespit edilmesi halinde ifadelerinin alınması, 24 saat içerisinde mahkeme onayına sunulmak üzere hazırlanan evrakın Siirt Cumhuriyet Başsavccılığna gönderilmesi, konu ile ilgili olarak araştırmaya devam edilmesi” talimatını verdi.

Savcılığın kararı sonrası polis Siirt’te billboardlardaki afiş ile pankartları kaldırdı.

Ağrı ve Bitlis’te de afişler kaldırıldı

Siirt’in ardından Ağrı merkez ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kentin birçok noktasına astığı ve üzerinde “Azadî bi xwerevebirinê dest pê dike” (Özgürlük kendini yönetmekle başlar) ve “Ya Me Ye”(Bizimdir) yazılı pankartlar polisler tarafından kaldırıldı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here