Demirtaş’tan AP’ye Mektup: Açlık Grevlerinin Talebi, Huzur Ortamına Katkı Sunacak Gerçekçi Bir Taleptir

0
237

Selahattin Demirtaş, AP ve AKPM’ye mektup gönderip, Leyla Güven’in 104’üncü gününe giren ve cezaevleri ile yurtdışına da yayılan açlık grevleri hakkında bilgi vererek duyarlılık çağrısında bulundu. HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile Türkiye cezaevlerinde ve yurt dışında 300’ü aşkın kişinin devam ettirdiği açlık greviyle ilgili Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyelerine mektup gönderdi.

Demirtaş’ın yazdığı mektubun tam metni şöyle;

”Çok değerli parlamenter dostlarım,
Size, Türkiye’de yaşanan çok kritik ve yakıcı bir duruma dair kısa bir not iletmek istiyorum. Türkiye Parlamentosunun bir üyesi olan, milletvekili arkadaşım Sayın Leyla Güven, bu mektubun kaleme alındığı tarih itibariyle 104 gündür açlık grevindedir. Onunla birlikte cezaevlerinde ve dışarıda yaklaşık 320 kişi de açlık grevini sürdürmektedir. Arkadaşlarımın ölüm sınırına dayanan açlık grevlerinin tek talebi, Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, barış ve diyalog ortamının egemen olması amacıyla Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ivedilikle son verilmesidir. Bu haklı, hukuki ve meşru talep hem Türkiye’nin hem Suriye’nin hem de doğrudan Avrupa’nın güvenlik, huzur ve istikrarına somut katkılar sunabilecek gerçekçi bir taleptir. Açlık grevindeki arkadaşlarım günden güne ölüm sınırına yaklaşırken, Hükümetin bu önemli konuyu görmezden gelmesi durumun vahametini ve ciddiyetini arttırmaktadır. Barış ve demokrasi uğruna ölümü göze alarak açlık grevi yapan yüzlerce insan ve onları destekleyen milyonların çığlığını sizin de duyacağınıza inanıyorum. Bu konuda kamuoyu yaratılabilmesi, açlık grevlerinin bitirilmesi için bu meşru taleplerin bir an önce karşılanmasının sağlanması amacıyla elinizden gelen bütün imkânlarla destek olacağınıza yürekten inanıyorum.

Avukatlarım ve partim aracılığıyla sizlere ulaştırdığım bu mektup vesilesi ile bulunduğum cezaevinden sizlere sıcak selam ve sevgilerimi gönderiyor, güzel günlerde görüşebilmeyi umut ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here