“İktidar Şimdi de Manavlığa Soyundu”

2
273

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan sebze üretenler daha ucuza üretmediği sürece fiyatlarını ucuzlatmak için hükümetin manavlığa başladığını belirterek, “Çözüm, bağımsız demokratik halkçı tarım politikasıyla olur” dedi.

Tarımda üreticiyi çöküşe götüren ithalata dayalı politikalar, ekonomik krizin derinleşmesiyle beraber gıda enflasyonunu arttırınca Tayyip Erdoğan “gıda fiyatlarına ayar çekeceklerini” söylemişti. Bu açıklamanın ardından Türkiye’nin pek çok yerinde belediyeler tarafından tanzim satış noktaları kuruldu.

“İktidar şimdi de manavlığa soyundu”

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Genel Başkanı Sadık Turan, tanzim satış noktalarına ilişkin açıklma yayımlayarak “Tarımda yaşanan sıkıntıyı aşmak için üretici köylülere destek vererek üretimi artırmak yerine, tarım ve gıda tekellerinin çıkarı doğrultusunda dışarıdan satın alma politikalarını temel alan iktidar, şimdi de manavlığa soyunarak gayriciddi politikalarına devam ediyor” dedi.

“Ucuzlama sağlanamaz”

Tarımda dışa bağımlılığın sürdüğünü belirten Turan,  “Yasadan kaynaklı tarıma destek yapılmıyor; yapılanların büyüğü de tartım ve gıda şirketlerine gidiyor. Tarımda girdiler artarken üreticinin emeği ve ürünü değerinde alınmıyor” dedi. Sürekli zarar eden üreticinin topraktan uzaklaştığının altını çizen Turan, “Bunlar emperyalist tarım ve gıda tekelleri çıkarına uygulanan tarım politikalarının sonucudur. Tanzim satış çadırları kurarak sebzede ucuzlama sağlanamaz. Ayrıca temel sorun sebzeyi ucuzlaştırmanın yanında üretici köylünün emeğinin ve ürününü değerinin verilmesini sağlamaktır” dedi.

“Örgütlü üretici çözümü de bulur”

Turan, üreticcilerin örgütlenmesi gerektiğini kaydederek “Örgütlü üretici çözümü de bulur. Kooperatifleşerek ürününe ve emeğine sahip çıkabilir. Bu nedenle örgütlenme ve kooperatifleşmenin önündeki engeller kaldırılmalı, devlet üretici köylünün kooperatifleşmesine katkı sağlamalı” dedi.

Turan, izlenen tarım politikalarının değişmesi gerektiğini söyleyerek, “Öncelikle üretici köylünün çıkarına göre planlama yapılmalı. Üreticiye göre plan, ülke ekonomisi çıkarı demektir. Tarım politikalarında hem tarım-gıda tekelleri çıkarı hem üreticinin çıkarı olmaz. Şu an iktidar uluslararası tarım-gıda tekellerinin çıkarına göre hareket ediyor. Tanzim satış çadırlarıyla da şov yapıyor” dedi.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here