“Leyla Güven’e Destek Yürüyüşü” Yapmak İsteyen Gruba Polis Ablukası!

0
212

HDP’li vekil ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için” başlattığı açlık grevi 100’üncü gününe yaklaşıyor.

T24’ün aktarımına göre; Leyla Güven’e destek olmak amacıyla HDP’li vekillerin de katılımıyla İstiklal Caddesi’nde düzenlenecek yürüyüş, geçtiğimiz gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef alınmıştı. “Şimdi ‘Apo’ içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” açıklamalarında bulunan Süleyman Soylu’nun ifadelerine rağmen yürüyüşlerini gerçekleştireceklerini açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, durumu hak ihlali olarak nitelendirdi.

Polisin abluka altına aldığı İstiklâl Caddesi’ndeki yürüyüşünün saat 11.30’da başlaması bekleniyor. İstiklal Caddesi’nde çok sayıda sivil polis olduğu, Mis Sokak girişinin de TOMA tarafından kapatıldığı görüldü. Yürüşün başlaması planlanan Taxim Hill Otel’in hemen karşısına ve İstiklal Caddesi’nin girişindeki Taksim Caddesi’nin başlangıcına da TOMA ve polis yerleştirildi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yürüyüşe katılmak için Taksim’de bulunuyor. Soylu’nun açıklamalarının ardından yürüyüşe bütün milletvekillerinin katılması bekleniyor.

Polis, HDP’lilerin bulunduğu otelin çıkışını kapatmaya başladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, otelin önünde herhangi bir açıklama yapmayacaklarını, İstiklâl Caddesi’ndeki yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapacaklarını söyledi. Buldan’ın açıklamasının ardından HDP’liler ile polis arasında yürüyüş için görüşmeler başladı.

‘Size izin verirsem, aylardır yaptıklarımı nasıl açıklayacağım’

Polis, İstiklâl’de yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyleyip otel önünde açıklama yapılmasını istedi. HDP adına konuşan TBMM Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, toplanma ve eylem hakkının anayasayla korunduğunu hatırlattı. Polis, Sancar’a “Sizin kadar olmasa da biz de Anayasa’yı biliyoruz, siyasal okudum” dedi. Bunun üzerine Sancar, polise “uygunsuz emir” kavramını hatırlattı. Vekiller, “Tek tek, küçük gruplar olarak yürüyeceğiz” diyerek tekrar taleplerini iletti.

Polis de 18 Ağustos’tan beri İstiklâl’de yürüyüş ve eyleme izin verilmediğini belirterek, “Size izin verirsem, aylardır yaptıklarımı nasıl açıklayacağım” dedi, “Biz yasaları uyguluyoruz; ben yapmıyorum ki yasaları, siz yaptınız” diye ekledi.

Yürüyüşe polis engeli

Yapılan görüşmeler sonucunda HDP milletvekilleri, Gümüşsuyu’na doğru yöneldi ancak polis buradan yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi.

HDP’liler, polis engelinin ardından yaptıkları oturma eylemi sonrası eylemlerini sonlandırdı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here