Trump’tan Rahip Brunson Çıkışı: Bıraksanız İyi Olur Dedim, Bıraktılar

0
257
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile kriz konusu olan rahip Andrew Brunson’ın tutukluluk süreci hakkında konuştu: Türkiye ile Brunson’un serbest bırakılması için bir anlaşmaya vardık.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’de iki yıldan uzun süre tutuklu kalan, Washington ile yaptırım gerilimi sonrasında tahliye edilen Rahip Andrew Brunson’la ilgili yeni bir açıklama yaptı. Brunson’ın da katıldığı bir yemekte konuşan Trump, “‘Onu bırakmalısınız. Onu bıraksanız iyi olur’ dedim ve sizi bıraktılar” dedi.

Trump, her yıl düzenlenen ‘Ulusal Dua Kahvaltısı’ isimli dini liderler buluşmasında yaptığı konuşmada, bu yemeğe katılan Rahip Brunson’ın tutukluluk ve tahliye sürecine de değindi. Trump şu ifadeleri kullandı:

“Yönetimim aynı zamanda denizaşırı bölgelerde dini inançları yüzünden hapsedilen Amerikalı rehineler için de savaşmaya devam ediyor. Geçen ekim ayında Türkiye ile Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılması için bir anlaşmaya vardık. Kendisi şu an özgür ve bu sabah burada, bizimle birlikte… Ben göreve gelmeden önce uzun süredir içerideydi ve ben, ‘Onu bırakmalısınız’ dedim. ‘Bıraksanız iyi olur’ dedim ve onlar da sizi bıraktılar. Bu bir mucizeydi. Değil mi?”

ABD Başkanı, konuşmasının devamında Brunson için “Harika bir adam, harika bir aile” ifadelerini kullandı; rahibin kızının bu cumartesi günü evleneceğini söyleyip düğüne kendisini davet ettirdi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here