Berat Albayrak: Ekonomik ve Finansal Koşulların Normalleştiğini Görüyoruz

10
356
Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak 49. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısı için gittiği Davos’ta konuşuyor…

İsviçre’nin Davos kasabasında dün başlayan 49. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantıları kapsamında katılım sağlayan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Albayrak’ın açıklamasından satır başları şöyle;

Büyümenin kaynağı iç talepten dış talebe doğru değişiyor.

Enflasyonu bu yıl yüzde 15 civarına indireceğiz. Şu anda resesyon öngörmüyoruz.

İran’dan şu anda aldığımız gazın ithalatını kesmek için bir plan yok. YEP hedeflerine sadığız.

Bir süredir ekonomik ve finansal koşulların normalleştiğini görüyoruz ve bu Ocak’ta daha da hızlandı.

Tek endişem olası bir küresel durgunluk, dış konjonktürel zorluklar olabilir. Mart’ta ne yapacaklarını bilmiyorum ama bir şey biliyorum. Be yaparlarsa yapsınlar analitik bir titizlikle yapıyorlar. Mali disiplinden taviz yok, popülist adımlara yer yok.

Albayrak, ekonomik aktiviteyi canlandırmak için bazı adımlar atıldığını ancak bunun mali disiplinden veya hedeflenen genel çerçeveden vazgeçmek anlamına gelmediğini ve gelmeyeceğine vurguladı.

Resesyon öngörmediklerini ancak 2018 son çeyrek ve 2019 ilk çeyrekte büyümenin bir miktar zayıf kalabileceğini belirten Albayrak, “Şu anda resesyon öngörmüyoruz… 2019 büyüme hedefleri ulaşılabilir… Bu yılın ilk bölümü yeniden dengelenmenin devamı, ikinci bölümü toparlanma olacak” dedi.

“Yeni Ekonomi Programı hedeflerimize sadık olduğumuzu söyleyeyim” diyen Albayrak, “Son verilere göre, 2018 son çeyrek ve 2019 ilk çeyrekte büyüme biraz daha yumuşak olabilir, ancak bundan sonra güçlü bir toparlanma olacağı görülüyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Güçlü dış talep görüyoruz. Ve turizm güçlü olmaya devam edecek. Ocak ayı rakamları, turizmde geçen yılın güçlü büyümesinin üzerine yüzde 20 artış olduğunu gösteriyor. Bu faktörler, iç talepteki yavaşlamanın dengelenmesine yardımcı oluyor. Bu noktada, yüzde 2.3 büyüme ulaşılabilir durumda.”

Ayrıntılar Geliyor…

10 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here