Iğdır’da 38 Odalı Polis Evinde 374 Seçmen Kayıtlı Olduğu Ortaya Çıktı

2
263

Iğdır merkez ilçesinde bulunan 38 odalı polis evinde 374 seçmen kaydının taşındığı ortaya çıktı.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi usulsüz seçmen kaydırma merkezlerine bir yenisi daha eklendi.Mezopotamya Ajansından Berivan Altan’ın haberine göre Siirt, Şırnak merkez ilçeler, Niğde’nin Ulukışla ilçesi ve Urfa’nın Halfeti ilçesi sonra Iğdır merkezde bulunan polis evine 374 seçmen kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından siyasi partilere verilen Hane Adres Kontrol Sisteminde, Iğdır Merkez Söğütlü Mahallesi, Işın Caddesi, numara 11’de bulunan Iğdır Polis Evinde 374 seçmen bulunuyor.

Sistem de seçmenlerin çoğunun 25 yaş üstü erkek olduğu Hane Adres Kontrol Sisteminden görülüyor. Söz konusu adreste ise sadece 7 kişi Iğdır nüfusuna kayıtlı. Kayıtlı kişilerin 29-45 yaş aralığında bulunurken, misafirhanede 38 oda bulunuyor.

YSK genelge yayınladı

Seçmen kayıtlarının kontrol edilmesi ve taşınması için 4-17 Ocak tarihleri arasında muhtarlıklara seçmen kayıtları asılırken, usulsüz oy taşımaların gündeme gelmesi sonrası YSK’ya başvurular yapılmış ve YSK’da usulsüz seçmene dair il, ilçe seçim kurullarına genelge göndermişti.

Yerleşim yerinde oturmayanların kaydı dondurulacak

Gündemden düşmeyen usulsüz seçmen kayıtlarına ilişkin 12 Ocak’ta YSK yeniden açıklama yaparak şunları belirtmişti: “31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır. 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır. Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here