Hayatını Bilime, İnsanlığa Adamış Kişiler İçin Cezaevi Bir Uzlet Yeri|Röportaj-Güler Orhan

0
700

İlhami Gezer Beyefendi, benim şahsen tanıdığım bir arkadaşım. 17 ay kaldığı cezaevinden hüküm alarak tahliye oldu. Şu an davası Yargıtay’da. Kendisi ile kıymetli yaşanmışlıkları hakkında konuştuk. Bizlerle paylaştığı ilginç gözlemleri var. Bunları bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyor sizleri röportajla baş başa bırakıyorum.

Cezaevinde 17 ay kaldınız. Şimdi o günlere bakınca ne düşünüyorsunuz?

Ben ilahiyat mezunu bir imamdım. Ama koğuşumuzda değişik meslek gruplarından insanlarla beraber kaldım. Doktor, esnaf, akademisyen, öğretmen vb. İlahiyat okuduğum için dini konularda tamamlamak istedikleri bir durum olduğunda yardım istiyorlardı. Kuran öğrenmek, dua ezberlemek, fıkhi sorulara cevap vermek gibi biraz mesleğe devam ettim diyebilirim.

Koğuşumdaki insanlar özellikle akademik kariyer yapmış bilgili insanlardı. Ama fıkhi küçük bir meselede çıkmaza düştükleri oluyordu. İlk başta yadırgadığımı ifade etmeliyim. Böyle basit bir konuda çıkmaza düşmelerine şaşırıyordum.

Fakat sonra, o kişinin yeni öğrendiği bir hakikat karşısında gözlerinin nasıl ışıldadığını, o hakikat ile kulluğunu nasıl taçlandırdığını gördüm. Bunun yanında her konuda yeni bilgiye karşı, koğuş arkadaşlarımda müthiş bir iştiyak vardı.

Tutuklanmadan önce meslek hayatımda çok insana namaz kıldırdım, görevim üzere vaaz verdim, küçüğünden büyüğüne talebelerimi gözlemledim. Fakat bunların hiçbiri beni, koğuşumdaki insanlar kadar etkilemedi.

Benim yıllardan beri bildiğim hakikatleri o kişi hayret makamında algılıyor ve amelleriyle bunu süslüyordu. Sonra o kişinin kafasına takılan hadiseyi yıllardır bildiğim için kendimden utandım. Keşke ben de o an öğrenseydim de o halin zevkini ben de yaşasaydım, dedim. Koğuş arkadaşlarımdan çok şey öğrendim.

Yani şunu söyleyebilirim ki, hayatını bilime insanlığa adamış bu insanlar için cezaevi bir uzlet yeri. Bir tamamlanma noktası. Ve çıktıklarında olgunlaşmış halleriyle hayatın her yerinde olacaklar. Belki eskiden eğitim yönü ağırlık kazanan bu hareket bu şekilde hayatın her katmanında kendisine yer bulacak. Bu duygu bana ümit veriyor.

 Ziyaretinize gelen eşler, bir tutuklu için ne ifade ediyor? Hangi yükü yükleniyor kadınlar?

Bir tutuklunun devamlı; ilgiye, morale, paraya, eşyaya ve kıyafete ihtiyacı oluyor. Bu noktada maalesef bütün yük kadınların omzunda diyebilirim. Eşim ben tutukluyken iki kızımızın eğitimiyle meşgul oldu. Haftalık ziyaretime gitti geldi. Kitap istedim kitap, kıyafet istedim kıyafet getirdi. Avukat tuttu, avukat ile benim irtibatımı sağladı. Düzenli geliri de olmadığı için kendi elleriyle ev makarnası, kuskus, mantı yaparak bana para yatırdı, çocukların geçimini sağladı.

Koğuşta 22 erkekle kalıyordum. Zor yanları var tabi. Hepimizde farklı takıntılar olduğunu gördüm. Kimimiz fazlaca sinirli, kimimiz fazlaca duygusal. Kimi işkolik. Kimi oldukça sakin.

Ama o kadar erkeğin zor yönlerinin kadınlar tarafından tolere edilebildiğini gördüm. Üstelik ziyarete gelen bayanlar; sadece tutukluyu değil, aileleri idare ediyor, çoğu geçim sıkıntısını da yüklenmiş durumda. İlk önce eşimi dahil ederek bütün kadınlara saygımın arttığını söyleyebilirim.

Peki şu an neler yapıyorsunuz?  

Tahliye olduktan sonra bir muhasebecinin yanına işe girdim. Ayda 1400 tl alıyorum. Aslında bu para faturalarımıza ve iki kızımın okul masraflarına zor yetiyor. Ama mecburum. Hem bu paraya mecburum. Hem toplumdan uzak kalmamak zorundayım. İşimde insanlarla iletişim kurmaya çalışıyorum. Bir bankaya gittiğimde insanlarla konuşmak için kendimi zorluyorum. Ama iletişim yolları teknolojinin de etkisiyle maalesef epey kapalı. Hala insanlara hak ve hakikatleri anlatmak boynumuzun borcu diye düşünüyorum. Sonra sanki görünmez labirentlerde yolumu kaybediyorum. Bir kimlik bunalımı yaşadığımı söyleyebilirim. Önceden görüştüğüm arkadaşlarımla görüşemiyorum. İçimden geldiği gibi konuşamıyorum. Bunlar benim yaşantı tarzıma zıt durumlar.

Ama yanlış bir harekette bulunmamamın güveni  ile ayakta durmaya çalışıyor, bugünlere direnen bir insan olmak için gayret ediyorum.

Çok teşekkür ediyorum.

 Ben teşekkür ederim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here