Leyla Güven’in Bulunduğu Hapishaneye Yürümek İsteyen Gruba Polis Saldırdı

0
236

66 gündür açlık grevi eyleminde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu hapishaneye yürümek isteyen ve aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu kitleye polis saldırdı.

Mezopotamya Ajansının haberine göre; tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde 66 gündür süresiz – dönüşümsüz açık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Toplum Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in duruma dikkat çekmek amacıyla hapishaneye yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırdı. Aralarında Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Musa Farisoğullları’nın da bulunduğu yüzlerce kişi, HDP il binasından Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Güven’in fotoğraflarını taşıyan grup, “Bijî berxwedana zindanan”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları ve zılgıtlarla yürüyen grup, sabah saatlerinden itibaren HDP il binasını abluka altına alan yüzlerce Çevik Kuvvet Polisi ve TOMA tipi zırhlı araçlarla engellendi. Polis, HDP’li vekilleri kalkanlarla çembere alarak yürüyüşü engellemek istedi. Yürüyüşte ısrarlı olan milletvekilleri ve yurttaşlar, polislerce darp edildi.

Polisin yürüyüşü engellemesi üzerine, yüzlerce kişi sloganlar ve zılgıtlarla il binasına geçti. Polisin il binası önündeki ablukası sürüyor.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here