Cumartesi Anneleri, Eylemlerinin 720.Haftasında: Galatasaray Bir Mezar Balıdır, Hesaplaşma Alanıdır; Biz Haklı Olduğumuz İçin Bu Mücadeleye Sarıldık

0
148

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 720. haftasında 1996 yılında kaybedilen İstanbul Belediyesi işçi İsmail’in Şahin’in akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 720’inci haftasında da Galatasaray Meydanında buluşmak üzere İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Ancak Cumartesi İnsanlarının eylemi öncesi İHD’nin bulunduğu sokak polisler tarafından ablukaya alındı. Polis ablukası ve etkili olan sağanak yağışa rağmen dernek önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, üzerinde kaybedilen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu tişörtler giyerek, kayıpların fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki açıklamayı okuyan İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Besna Tosun, “Kiraz Şahin’in bıraktığı yerden soruyoruz İsmail Şahin Nerede?” diye sordu.

Türkiye’de devlet gücünün kullandığı zor ve baskı yöntemlerinin ağır insan hakları krizine yol açtığını belirten Besna, “Devletin bu antidemokratik işleyişine yönelik eleştirilerde bulunmak suç olarak nitelendiriliyor. Oysa ifade ve eleştiri özgürlüğü demokratik bir sistemin vazgeçilmez şartıdır. Bu nedenle demokratik sistemler, bireylerin düşüncelerini, eleştirilerini güvenli ve rahat bir biçimde dile getirmelerinin koşullarını sağlamakla yükümlüdür. Toplumu ayakta tutacak olan ortak adalet duygusunun sağlanabilmesi ancak herkesin hukuk düzeni içinde özgürce var olabildiği, taleplerini özgürce gündeme getirdiği ve tartıştığı bir Türkiye ile mümkündür. 21 haftadır bizim adalet ve hakikat talebimizi Galatasaray’dan kamuoyuna açıklama hakkımız hukuki gerekçelerden uzak bir biçimde engelleniyor. Bu engelleme Anayasanın ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin ihlalidir. Bu engelleme talimatını verenler ve uygulayanlar Anayasal bir suç işlemektedir” dedi.

‘İş başı yapmak için evden çıktı, bir daha geri dönmedi’

İsmail Şahin’in eşi Kiraz Şahin’in kanserden yaşamını yitirerek aralarından ayrıldığını ifade eden Besna Tosun, Kiraz’ın “akıbetine ömrümü adadığım” dediği eşi İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması için buluştuklarını vurguladı. 2 çocuk babası 36 yaşındaki İsmail Şahin’in Beyoğlu Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalıştığını ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası üyesi olduğunu hatırlatan Besna, İsmail’in 18 Ocak 1996 günü saat 06.30’da 2 belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptığını dile getirerek, “Bir daha geri dönmedi. Çalışma arkadaşı olan 2 kişi araçla Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiklerinde İsmail Şahin’in elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi, sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in 4 yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi. Aile, Beyoğlu Belediyesi’ne başvurdu. İsmail Şahin’in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayın araştırılmasını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail Şahin’in akıbetinin soruşturulmasını istedi. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için yaptıkları girişimler ise sonuçsuz kaldı” dedi.

Besna, 2011 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’la görüşen kayıp yakınlarının arasında bulunan Kiraz Şahin’in Tayyip Erdoğan’a; “Eşim sizin işçinizdi, mesai saatleri içinde kayboldu. İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması sizin de sorumluluğunuzdur” dediğini anımsattı. Kiraz’ın 19 yıl boyunca eşinden bir haber alma umuduyla girişimlerini sürdürdüğünü ancak hiçbir bilgiye ulaşmadan 2015 yılında yaşamını yitirdiğini hatırlatan Besna Tosun, savcıları İsmail Şahin’in akıbetini açıklığa kavuşturacak etkin bir soruşturma için göreve çağırdı. Besna Tosun, hakikatin ve adalet talepleri gerçekleşinceye kadar kayıplarını aramaktan ve buluşma mekanı olan Galatasaray Meydanından vazgeçmeyeceklerini hatırlattı.

Besna Tosun’un ardından gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun söz alarak, arkadaşları Kiraz’ın yaşamını yitirişinin yıl dönümü olduğunu söyledi. Bugün iki acı yaşadıklarını kaydeden Hanım, şöyle dedi:

“Ama biz acılarımızı bir kenara bırakıyor ve mücadelemize devam ediyoruz. Karın altında, yağmurun altında mücadelemize devam ediyoruz. Bizim mücadelemiz haklı bir mücadeledir. Galatasaraydan vazgeçmeyeceğimizin mücadelesini bu sokakta veriyoruz. Bu ülkede hak, hukuk, adaletten söz ediyorsak, bu sokağa bakılıp, utanılması gerekiyor. Galatasaray Lisesi önünde bizler yıllarca otururken, sesimizi yükseltirken acımızı dünyaya duyurduk. Bizim için Galatasaray bir mezar balıdır, bir hesaplaşma alanıdır. Biz haklı olduğumuz için bu mücadeleye sarıldık. Kiraz ile o meydanda otururken çocuklarımız o fotoğrafların üzerinde uyuyordu. Çocuklarımızın elinden tutup götürebileceğimiz bir mezar taşımız olmadığı için Galatasaray bizim için önemli bir mekandır. Onun içinde Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Kiraz bugün yanımızda değil ama Kiraz’ın kayıplar için verdiği mücadeleyi yürüteceğiz.”

Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here