Kaçan Kaçana/ Abdullah Dalkılıç

0
950

Güzelim ülkem Türkiye den kaçan kaçana. Entellektüelinden , yetişmiş bilim adamalarına ,iş adamalarından , tarlada çalışanına kadar fırsatını bulan terk edip ülkeden kaçıyor.

Ulkenin cumhurbaşkanı bile itiraf etmişti “içlerinden akıllı olanlar kaçıyor “ demişti , durum çok üzücü olmasına rağmen ,ayakta alkışladılar.

Ancak yıllar öncesinden Türkiyeden, Avrupa ülkelerine çeşitli sebeplerden dolayı göç edenler de var.

Örneğin ondokuzuncu yüzyılın ortalarında öncelikli Almanya olmak üzere Avrupa ve İskandinavya ülkelerine göç eden Anadolu insanımızın sayıları neredeyse bes milyon olmuş.Yani Norveç nüfusu kadar olmuş.
Avrupa da ikinci kuşak nesli yetişmiş ve gerçekten bulundukları ülkelerde olağan üstü işler başarmış elit sınıflar oluşturmuş, onlarca başarı hikayeleri ile dolu.

Son günlerde beni çok etkileyen ve gerçekten de gururlandıran bir başarı hikayesine Norveç’in başkenti Oslo da , rastladığımız Hüseyin bey kardeşimin de görünce de gıpta ettim, MasaAllah dedim.
Huseyin Beyin basari hikayesini kendisinden dinledikten sonra , şu iki satır yazıya dökmek için kendimi sorumlu hissettim..

Hüseyin bey çocukluğundan beri Norveç in baş kenti Oslo da büyümüş, sekiz çocuklu bir ailenin Altıncı çocuğu. Ancak Norveç de ürettiği marka ve değerler Elit bir sınıfın dikkatlerinden hiç kaçmamış.

İş dünyasında yaptığı yenilikler ve hybrid düşüncesini yetenekleri ile buluşturmuş, Böylelikle o elit kesimin gözdesi haline gelmeyi becermiş .

Hüseyin bey ürettiği ,Michael & Sara markası aslında bir Ayakkabı firması .Tüm dünyada nam salmış bile… Oslo merkezinin en işlek caddesindeki işletmesinde şahit olduğumuz durum hakikaten birinci derece örnek teşkil ediyor.

Micheal & Sara Hüseyin beyin kendisinin yıllardan beri titizlikle oluşturduğu dünya ayakkabı markaları arasına “Franchising”olarak girebilecek kalitede bir ayakkabı üretici firması ve uzun uğraşlardan sonra kendini kisa surede ispatlamış durumda.

Hüseyin beyin dünya da en ünlü ayakkabı markaları ile neredeyse çalışmadığı ve onlara üretim yapmadığı bir firma bile yok.. halen otuzun üzerinde üretim fabrikaları olan Michael & Sara , Dunyanın yirmi altı ülkesine ihracat yapıyor.

Gerek internet satışları gerek ise Gözde satış mağazaları ile deyimi yerinde ise ortalığı kasap kavuruyor. Hüseyin bey Dünyanın farklı ülkelerinden gelen tüm talepleri değerlendirmekle birlikte , az olsun öz olsun mantığı ile çok seçici davranıyor.

Franchising modeli dükkanları ise şimdilik en yakin Iskandinav ülkelerine vermek istiyor, zira çok kaliteli bir Norvec markası haline getirdiği kendi buluşları ile dünyanın en ünlü markaları arasında kalitesini ispat etmiş durumda.

Hybrid düşünce demişken , Michael & Sara dükkanlarında satıcı olmadan mükemmel bir servis ve satış yapabilecek alt yapı hazırlanıyor, böylelikle hem firma giderlerini düşürmüş hem de Müşterilerinin en kaliteli ayakkabıları diğer marka firmalardan neredeyse 5/2 fiyatına sunmuş oluyor.
Kelimenin tam anlamı ile, bir işkolik olan Hüseyin bey, Firmasına isimlerini koyduğu Mikail ve Sara adındaki çocuklarından esinlenerek markalaştırmış ,tam bir basari örneği oluşturmuş.

MİCHAEL&SARA Oslo’nun tam göbeğinde , dünyanın sayılı zenginleri arasında bulunan Norveçli bir iş adamın ve Kraliyet ailesinin beğenisi kazandığına göre ,beklentim o yöndedir ki bu genç ve enerjik delikanli, tıpkı diğer dünya markaları gibi olmaması için hiç bir neden görünmüyor.

Ve günün sonunda anladım ki , Norveç ülke olarak böylesi girişimci ruhları keşf ediyor, destek veriyor ve ülkesinde insanlara istihdam ve iş imkanı sağlamış oluyor. Bununla birlikte varlıklarına varlık katıyor …
Norvec Sadece petrol ve Balık ülkesi degil, Bu ülkede hem demokrasi, hem insan hakları modeli hayatin tum sosyal alanında belli ediyor ve isliyor.
Bundan elli yıl önce vikingler dediğiniz bu insanlar ,simdiler de ise ,yenilenebilir enerji ve doğa dostu olmayan hiç bir zararlı üretim yapmıyor.

Evet, kısaca ve sadece tek bir örnek hikayesi olan Michale&Sara markası bizim Anadolu değerimiz de sayılır.

Michale&Sara binlerce ailenin faydalandığı bu gibi değerler ve kıymetler, maalesef bu gün ülkemizden kaçıyorlar , tabiri yerinde ise canlarını zor kurtarıyorlar… kurtarmayanların malarına çöken, yağmalayan ,kayyum atayan ve bilerek tarumar eden bir hükümet var Türkiye’de.

Beklentim yine de o yöndedir ki Ülkem bir gün yine de insanına sahip çıkacak ve kendi değer ve markalarını kollayacak , ve Michael & Sara gibi değerleri de ülkemize katkı payı oluşturacaktır.

Abdullah Dalkılıç

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here